Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Gospodarz.pl Portal rolniczy

Bank BGŻ partner portalu

Perspektywy biogazowni rolniczych

Dodano: 2012-11-30

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Produkcja bogatego w metan gazu z wykorzystaniem bakterii odbywa się na świecie od miliardów lat. Jednak dopiero od niedawna zostaje wykorzystywana przez ludzi na własne potrzeby.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu

Jednym ze sposobów uzyskania w gospodarstwach domowych biogazu, czyli odnawialnego źródła energii, jest zastosowanie tzw. biogazowni rolniczej.
 
Biogazownie rolnicze są instalacjami służącymi do celowej produkcji biogazu z odchodów zwierzęcych i biomasy roślinnej, a także z odpadów organicznych powstających w gospodarstwie domowym. W większości przypadków surowcem dla biogazowni jest gnojowica lub obornik, a także kiszonki, kukurydza, buraki cukrowe, owoce, do których dodaje się substancje organiczne, w tym odpady pielęgnacji zieleni, odpady kuchenne, odpady przemysłu spożywczego itp.
 
Instalacja do produkcji biogazu składa się z układu podawania biomasy, komory fermentacyjnej, zbiornika biogazu, zbiornika magazynowego przefermentowanego substratu oraz agregatu kogeneracyjnego. Natomiast podstawowym procesem zachodzącym w biogazowniach jest fermentacja metanowa będąca beztlenowym rozkładem substancji organicznych przy udziale bakterii do dwutlenku węgla i metanu. Prowadzona jest w zamkniętych komorach bez dostępu powietrza w temperaturze od 35 do 55 st. C. Produktami rozkładu są biogaz i naturalny nawóz z powodzeniem wykorzystywany w gospodarstwach.
 
W Polsce produkcja biogazu w biogazowniach rolniczych cieszy się coraz większym zainteresowaniem, choć nie jest jeszcze tak rozwinięta jak w Danii czy w Niemczech. W krajach tych technologia biogazowa jest rozpowszechniona i stosowana z powodzeniem od wielu lat i należy do najbardziej zaawansowanych na świecie. W Polsce działa obecnie około 20 biogazowni. Dla porównania w Chinach ich liczba sięga... aż 6 milionów!
 
Zgodnie z dyrektywą wydaną 13 lipca 2010 roku pt. „Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2020”, przewidywany jest rozwój tego sektora w Polsce. W dokumencie tym zostały wskazane warunki, w jakich powinno wytwarzać się biogaz rolniczy wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

źródło: Gospodarz.pl foto: Gospodarz.pl

Głosuj na artykuł: +4 pkt.
razem głosów: 4

  Poleć

Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

Opłacalność biogazownii
2012-11-30 09:45:43, napisał: minister_kopek

No właśnie takie techniczne pytanie z mojej strony, to jaki trzeba mieć naprawdę bydła i/lub trzody aby taka gazownia miała sens. Bo 200 sztuk bydła to nawet na mała gazownię pewnie nie wystarczy?


Tytuł:

Kod:

Captcha


Treść:Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.