Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Perspektywy biogazowni rolniczych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Produkcja bogatego w metan gazu z wykorzystaniem bakterii odbywa się na świecie od miliardów...

Produkcja bogatego w metan gazu z wykorzystaniem bakterii odbywa się na świecie od miliardów lat. Jednak dopiero od niedawna zostaje wykorzystywana przez ludzi na własne potrzeby.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jednym ze sposobów uzyskania w gospodarstwach domowych biogazu, czyli odnawialnego źródła energii, jest zastosowanie tzw. biogazowni rolniczej.
 
Biogazownie rolnicze są instalacjami służącymi do celowej produkcji biogazu z odchodów zwierzęcych i biomasy roślinnej, a także z odpadów organicznych powstających w gospodarstwie domowym. W większości przypadków surowcem dla biogazowni jest gnojowica lub obornik, a także kiszonki, kukurydza, buraki cukrowe, owoce, do których dodaje się substancje organiczne, w tym odpady pielęgnacji zieleni, odpady kuchenne, odpady przemysłu spożywczego itp.
 
Instalacja do produkcji biogazu składa się z układu podawania biomasy, komory fermentacyjnej, zbiornika biogazu, zbiornika magazynowego przefermentowanego substratu oraz agregatu kogeneracyjnego. Natomiast podstawowym procesem zachodzącym w biogazowniach jest fermentacja metanowa będąca beztlenowym rozkładem substancji organicznych przy udziale bakterii do dwutlenku węgla i metanu. Prowadzona jest w zamkniętych komorach bez dostępu powietrza w temperaturze od 35 do 55 st. C. Produktami rozkładu są biogaz i naturalny nawóz z powodzeniem wykorzystywany w gospodarstwach.
 
W Polsce produkcja biogazu w biogazowniach rolniczych cieszy się coraz większym zainteresowaniem, choć nie jest jeszcze tak rozwinięta jak w Danii czy w Niemczech. W krajach tych technologia biogazowa jest rozpowszechniona i stosowana z powodzeniem od wielu lat i należy do najbardziej zaawansowanych na świecie. W Polsce działa obecnie około 20 biogazowni. Dla porównania w Chinach ich liczba sięga... aż 6 milionów!
 
Zgodnie z dyrektywą wydaną 13 lipca 2010 roku pt. „Kierunki rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce w latach 2010-2020”, przewidywany jest rozwój tego sektora w Polsce. W dokumencie tym zostały wskazane warunki, w jakich powinno wytwarzać się biogaz rolniczy wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej i ciepła.

czytaj dalej na następnej stronie...


1 2

Google+


źródło:

Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +4 pkt. razem głosów: 4
2012-11-30 09:45:43, napisał: minister_kopek

No właśnie takie techniczne pytanie z mojej strony, to jaki trzeba mieć naprawdę bydła i/lub trzody aby taka gazownia miała sens. Bo 200 sztuk bydła to nawet na mała gazownię pewnie nie wystarczy?Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii
 • Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii

  Rada Ministrów przyjęła 6 marca 2018 roku projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii i niektórych innych ustaw. Nowe regulacje przyczynią się do efektywniejszego wykorzystania...
 • Kryzys w energetyce wiatrowej
 • Kryzys w energetyce wiatrowej

  Nowy system wsparcia dla biogazowni rolniczych uratował tę branżę przed falą upadłości. Natomiast wraz z początkiem stycznia 2018 roku doszło do pierwszego od lat bankructwa farmy wiatrowej...
 • Rolnictwo w Polsce stawia na innowacje
 • Rolnictwo w Polsce stawia na innowacje

  Utworzenie sieci gazowych i biogazowni na terenach wiejskich, wsparcie dla OZE i produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej – to jedne z najważniejszych projektów Krajowego...
 • Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu
 • Zmiany w ustawie o nawozach i nawożeniu

  Samorząd rolniczy przekazał swoje uwagi dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu, w tym odnośnie małych biogazowni rolniczych czy planu nawozowego.
 • Ułatwienia dla biogazowni rolniczych
 • Ułatwienia dla biogazowni rolniczych

  Projekt zmian ustawy o nawozach i nawożeniu skierowano do szerokich konsultacji oraz został zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl