| Autor: redakcja1

Dom na wsi marzeniem Polaków. Jakie domy budowaliśmy w 2016 r.?

Polacy najczęściej decydują się na budowę domu, gdyż marzyli o jego posiadaniu. W 2016 roku najwięcej takich inwestycji powstało w województwach mazowieckim i wielkopolskim, zwłaszcza na wsiach. Realizacja trwała 22 miesiące, a jej ostateczne koszty okazały się o 25 proc. większe od planowanych. Coraz chętniej stawiane są mniejsze budynki na niewielkich działkach. Zwiększa się też popularność ogrzewania ze źródeł alternatywnych.

Dom na wsi marzeniem Polaków. Jakie domy budowaliśmy w 2016 r.?
– W ubiegłym roku większą popularnością cieszyły się działki najmniejsze, o powierzchni do pięciu arów, co dziesiąty ankietowany właśnie na takim terenie chciał się budować – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Artur Szeremeta z serwisu Oferteo.pl. – Najpopularniejszym metrażem domu był przedział od 100 do 200 mkw. Bardzo rzadko decydowano się na powierzchnię mniejszą niż 100 bądź większą niż 200 mkw. To trend, który utrzymuje się w naszym badaniu już od kilku lat.
 
Ankietowani najczęściej decydowali się na budowę domu o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 200 mkw. Najpopularniejszym metrażem był przedział między 151 i 200 mkw. - 26 proc. Jedynie 1 proc. mniej wskazało na 126 do 150 mkw., 24 proc. – 101–125 mkw., a 14 proc. – do 100 mkw. Tylko 11 proc. zdecydowało się na budowę nieruchomości mieszkalnej przekraczającej 200 mkw. powierzchni użytkowej. Najczęściej wybierana była budowa domu na wsi - 57 proc. Na drugim miejscu znalazły się miasta mające do 50 tys. mieszkańców - 13 proc.
 
Według wyników najczęściej wskazywaną motywacją do podjęcia decyzji o takiej inwestycji było, podobnie jak w minionym roku, spełnienie marzeń - 24 proc. Jedynie 18 proc. stwierdziło, że budowa własnego domu okazała się bardziej rentowna niż kupno mieszkania, a 16 proc. kierowało się koniecznością powiększenia powierzchni użytkowej.
 
– Do tematu budowy domu jednorodzinnego Polacy podchodzą konserwatywnie – podkreśla Szeremeta. – Do realizacji takiej inwestycji najchętniej używają sprawdzonych, tradycyjnych technologii.
 
Najwięcej w 2016 roku inwestycji realizowano z bloczku komórkowego - 45 proc. Ponadto dużą popularnością cieszyła się cegła ceramiczna, na którą wskazało 34 proc. ankietowanych. W dalszym ciągu niska jest popularność domów z drewna. Tylko co dziesiąty ankietowany zadeklarował, że budował dom w technologii szkieletowej, a jedynie 2 proc. – z bala.
 
Wśród zeszłorocznych inwestycji dominowały budynki jednopiętrowe - 65 proc. Na dom parterowy zdecydowało się 28 proc. Prawie zawsze była to przy tym nieruchomość niepodpiwniczona - 85 proc.
 
Najczęściej montowane jest ogrzewanie gazowe. 40 proc. respondentów wskazało, że w ten sposób będzie ogrzewało dom. Z kolei 30 proc. wskazało na ogrzewanie za pomocą kotła na paliwa stałe. Co warte podkreślenia, wzrasta popularność ogrzewania pozyskiwanego z alternatywnych źródeł. Pompy ciepła zamontowało 15 proc. badanych, a kolektory słoneczne – 7 proc. – wymienia Artur Szeremeta.
 
Jak wynika z raportu Oferteo.pl najczęściej na budowę domu w 2016 roku decydowali się Polacy przed 40 rokiem życia. Wśród ankietowanych najwięcej było osób, które rozpoczęły taką inwestycję w przedziale wiekowym 31–35 lat - 29 proc. oraz 26–30 lat i 36–40 lat - po 20 proc. W porównaniu do poprzedniej edycji badania zmalała liczba osób, które zdecydowały się na budowę po czterdziestce. Dwa lata temu takich inwestorów było 38 proc., a podczas zeszłorocznych dwunastu miesięcy – 29 proc. Na tym samym poziomie - 2 proc. utrzymał się odsetek budujących dom w wieku poniżej 25 lat.


Tagi:
źródło: