Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Gospodarz.pl Portal rolniczy

Bank BGŻ partner portalu

Wzrost cen koncentratu jabłkowego z Polski

Dodano: 2013-08-15

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zgodnie z danymi Foodnews, cena koncentratu jabłkowego z Polski (Brix 70, cf Rotterdam) wzrosła w trzeciej dekadzie lipca br. o 0,10 euro za kilogram (w porównaniu do pierwszej połowy miesiąca) do 1,15 euro/kg - podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu

Było to pierwsze odbicie się cen po obserwowanych na przestrzeni ostatnich miesięcy spadkach (wrzesień 2012-czerwiec 2013). Niemniej, biorąc pod uwagę szerszą perspektywę, była to cena o 23% niższa niż w tym samym okresie w roku poprzednim.

Spadek cen był prawdopodobnie rezultatem rekordowej podaży koncentratu w kraju. Z prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w sezonie 2012/2013 zakłady przetwórcze wyprodukowały 295 tys. ton zagęszczonego soku z jabłek, wobec 225 tys. t w sezonie poprzednim.

Popyt na krajowy koncentrat jabłkowy na rynkach zagranicznych w minionym sezonie był dość wysoki. IERiGŻ-PIB szacuje, że od lipca 2012 r. do czerwca 2013 r. eksport koncentratu z Polski wyniósł 260 tys. t i był o 33,5% wyższy w porównaniu z sezonem poprzednim.
źródło: Gospodarz.pl/BGŻ, foto: sxc.hu

Głosuj na artykuł: +0 pkt.
razem głosów: 0

  Poleć

Jesteśmy na: Śledziku Facebooku

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.

Tytuł:

Kod:

Captcha


Treść:Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.