| Autor: mikolaj

Przekroczenie kwoty mlecznej będzie kosztować Polskę 46,5 mln euro

Osiem państw Unii Europejskiej – Niemcy, Holandia, Polska, Dania, Austria, Irlandia, Cypr i Luksemburg – przekroczyło przyznane im kwoty dostaw mleka w okresie 2013-2014. W związku z tym kraje te muszą zapłacić kary tzw. opłata za przekroczenie kwoty krajowej, o łącznej wartości blisko 409 milionów euro. W przypadku Polski chodzi o 46,46 mln euro.

Przekroczenie kwoty mlecznej będzie kosztować Polskę 46,5 mln euro

Kwoty mleczne w UE

Pomimo przekroczenia kwot w tych krajach, dostawy mleka w UE pozostały na poziomie niższym o 4,6 proc. od całkowitego limitu, w porównaniu do 6 proc. w okresie 2012/13. Dodatkowo, Holandia przekroczyła krajowe kwoty sprzedaży bezpośredniej o 3300 ton (4,2 proc.) i musi zapłacić dodatkowo 918 tys. euro.

Zgodnie z krajowymi deklaracjami za rok rozliczeniowy kończący się 31 marca 2014, osiem państw członkowskich przekroczyło krajowe kwoty dostaw łącznie o 1 469 000 ton.


Liczba państw członkowskich, które przekroczyły kwoty, pozostaje ograniczona a nadprodukcja wynosi 1 proc. całego mleka dostarczonego lub objętego sprzedażą bezpośrednią (0,1 proc. w poprzednim roku rozliczeniowym). 20 państw członkowskich nie przekroczyło kwot krajowych, przy czym 14 utrzymało się na poziomie o ponad 10 proc. niższym niż przyznane im limity.

System kwot mlecznych będzie zniesiony 1 kwietnia 2015 roku.

System kwot mlecznych

System kwot mlecznych został wprowadzony w latach 80-tych w celu rozwiązania problemu nadprodukcji mleka. Każde państwo członkowskie ma przyznane 2 kwoty – jedną dla dostaw mlecznych (stanowiącą 97,6 proc. całkowitego limitu w UE) i drugą dla sprzedaży bezpośredniej na poziomie gospodarstw rolnych (2,4 proc.). Te ilości są rozdzielone pomiędzy producentów (kwoty indywidualne) w każdym państwie członkowskim. Jeżeli państwo członkowskie przekracza kwotę krajową mleka, należna staje się opłata z tego tytułu, w wysokości 27,83 euro za 100kg, którą płacą producenci proporcjonalnie do ich udziału w przekroczeniu limitu w danym roku rozliczeniowym (1 kwietnia – 31 marca). Te liczby ustalane są po rozdzieleniu niewykorzystanych kwot innych producentów.



Tagi:
źródło: