| Autor: redakcja12

Azja odpowiada za 57% światowych zakupów produktów mleczarskich

Według opublikowanych w listopadzie, w raporcie „Food Outlook”, szacunków FAO, w 2017 r. światowy wolumen handlu produktami mleczarskimi w ekwiwalencie mleka zwiększy się o nieco ponad 1% do 71,6 mln t, co odpowiadać będzie 8,6-proc. światowej produkcji w br.

Azja odpowiada za 57% światowych zakupów produktów mleczarskich
Najbardziej dynamicznie, bo o 6,7% do 2,3 mln t, wzrośnie obrót odtłuszczonym mlekiem w proszku. Wolumen wymiany serami zwiększy się o 3,8% do 2,6 mln t. Spadnie natomiast obrót pełnym mlekiem w proszku, o 2,3% do 2,4 mln t, oraz masłem, o 3,5% do 0,9 mln t.

Podobnie jak w przypadku produkcji, największy przyrost importu produktów mleczarskich odnotują kraje azjatyckie, które w ekwiwalencie mleka zakupią o 614 tys. t produktów mleczarskich więcej niż przed rokiem, łącznie 40,9 mln t. Oznacza to, że Azja odpowiadać będzie za 57% światowego importu produktów mleczarskich, podczas gdy jeszcze 5 lat temu udział ten kształtował się na poziomie 52%.

Jak podkreśla ekspert Banku BGŻ BnP Paribas, zakupy ze strony Chin, wg prognoz FAO, mają zwiększyć się o 4,2%, co związane jest ze zwiększonym popytem na produkty mleczarskie w Państwie Środka przy jednoczesnym spodziewanym spadku produkcji mleka w br.

Z pozostałych znaczących, azjatyckich importerów, w 2017 r. zakupy zwiększą Indonezja, Japonia, Tajlandia, Korea Pd. i Pakistan. Mniej produktów mleczarskich niż przed rokiem sprowadzą natomiast Arabia Saudyjska, Filipiny i Malezja.

Wg prognoz FAO w 2017 r. wolumen importu przez kraje afrykańskie zwiększy się o 3,5% (o 351 tys. t) do 10,9 mln t, przede wszystkim ze względu na prawie 13-proc. wzrost popytu importowego ze strony Algierii.

W 2017 r. import do ze strony krajów Ameryki Południowej zmniejszy się o 3,5% (126 tys. t) do 3,5 mln t. Przede wszystkim mniejsze będą zakupy ze strony Brazylii (o 12% do 1,5 mln t), co związane jest z odbudową krajowej produkcji mleka w br.

 

Rosja zwiększa import produktów mleczarskich


Warto zwrócić uwagę na zakupy produktów mleczarskich ze strony Rosji, które wg szacunków FAO w 2017 r., w ekwiwalencie mleka, zwiększą się o 3,9% do 4,4 mln t. Co istotne, rynek rosyjski zmierza do dywersyfikacji źródeł zakupów, preferując, takie kierunki jak Nowa Zelandia, Kirgistan, Chile czy Urugwaj.

Według danych Komisji Europejskiej (za MMO), w pierwszych dziewięciu miesiącach br. import masła i pozostałych tłuszczów mlecznych do Rosji zwiększył się o 18% (r/r) do 76 tys. t, pełnego mleka w proszku wzrósł o 23% (r/r) do 32 tys. t. Zmniejszyły się natomiast zakupy serów - o 3% (r/r) do 145 tys. t, a odtłuszczonego mleka w proszku o 2% do 88 tys. t.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!