| Autor: redakcja1

Ceny skupu mleka spadły o 10% wobec 2014 r.

Jak wynika z najnowszych danych GUS, mimo zwyżki cen skupu mleka w październiku br. o 3 proc. do 112,03 zł/hl, w skali roku były one o 9,9 proc. mniejsze od notowanych przed rokiem.

Ceny skupu mleka spadły o 10% wobec 2014 r.

Ceny skupu mleka

Zdaniem analityków BGŻ BNP Paribas, wzrost w ostatnich dwóch miesiącach może mieć jednak charakter sezonowy, gdyż tak się działo cztery razy w ostatnich pięciu latach. W związku z tym, należy być więc ostrożnym w formułowaniu wniosków o trwałej zmianie niesprzyjających tendencji panujących na rynku, tym bardziej że sygnały płynące z rynków światowych nie dają do tego uzasadnionych podstaw.

Po pierwsze, indeks cen przetworów mleczarskich na aukcji Global Dairy Trade w Nowej Zelandii, traktowany często jako wyznacznik sytuacji na rynku globalnym, po zwyżce w sierpniu i wrześniu br., w czasie ostatnich sześciu tygodni odnotował zniżkę o 17 proc. Po drugie, światowa produkcja mleka w 2015 r. ma być o 1,5 proc. wyższa, a po stronie popytu nie widać wyraźnego wzrostu zainteresowania artykułami mleczarskimi, w tym ze strony największego importera – Chin.

Najwyższe podwyżki cen skupu w październiku w porównaniu z wrześniem, zaobserwowano w województwie mazowieckim - o 4,6 proc., pomorskim o 4,1 proc. i śląskim o 3,8 proc., a najniższe w województwie małopolskim - o 0,1 proc. i dolnośląskim o 1,7 proc. W województwie podlaskim, które charakteryzuje się najwyższym w kraju poziomem cen, mleko w skupie zwiększyło swoją wartość o 2 proc. do 119,56 zł/hl.

W ujęciu roku najmniejszy spadek cen odnotowano w województwach lubuskim o 7,3 proc., lubelskim o 8 proc. oraz w dwóch największych pod kątem skupu – podlaskim o 8,1 proc. i mazowieckim o 8,4 proc. Najgłębsze zniżki dotyczyły województwa opolskiego o 13,5 proc., dolnośląskiego o 13,4 proc. i łódzkiego o 13 proc.



Tagi:
źródło: