| Autor: mikolaj

Nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka w Polsce

W dniu 13.09.2013 roku w Sejmie RP znowelizowano ustawę o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych. Jak wskazuje FAMMU/FAPA wprowadzone zmiany mają za zadanie przygotowanie polskich producentów mleka do zmian na rynku, jakie nastąpią po zniesieniu kwot mlecznych w 2015 roku.

Nowelizacja ustawy o organizacji rynku mleka w Polsce
Za uchwaleniem nowelizacji opowiedziało się 265 posłów, nie było głosów przeciw, a 41 posłów wstrzymało się od głosu.

Nowelizacja wprowadza do polskiego prawa przepisy unijnych rozporządzeń, regulujących funkcjonowanie zliberalizowanego już rynku mleka. W zamian za zniesienie kwot ma obowiązywać pakiet mleczny, który m.in. umożliwia organizacjom zrzeszającym producentów  mleka negocjowanie w ich imieniu odpowiednich cen sprzedaży surowego mleka.

Zmiany na rynku mleczarskim w UE wciąż budzą wiele kontrowersji. Przed  głosowaniem posłowie opozycji domagali się  wyjaśnień, dlaczego Unia Europejska zniesie kwoty mleczne dlaczego polski rządnie jest temu przeciwny. Pojawiają  się  głosy,  że  polscy producenci mleka korzystali ze wsparcia krócej niż rolnicy dawnej piętnastki (UE15), co stawia ich w gorszej sytuacji.  

W sprawie tej zabrał głos minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który nazwał decyzję o zlikwidowaniu systemu kwot mlecznych w 2015 r. "kompromisem". Przypomniał, że stanowisko Polski było do samego końca takie, by utrzymać kwoty mleczne do 2020 r. Dodał jednak, że to stanowisko nie zyskało poparcia na forum UE i w tej sprawie Polskę popierała tylko Portugalia i Finlandia.

Jak przypomina FAMMU/FAPA kwotowanie produkcji mleka funkcjonuje w Polsce od 2004 r. Opowiadając się za utrzymaniem kwot mlecznych do 2020 r. Polska argumentowała to tym, że obecny model regulacji rynku mleka zapewnia stabilną sytuację i opłacalność produkcji.


Tagi:
źródło: