Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portaluPogłowie bydła i produkcja żywca wołowego w Polsce

Dodano: 2013-09-11

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Notowany w ostatnich latach spadek pogłowia krów w Polsce przyczynił się do stagnacji w krajowym pogłowiu bydła i produkcji wołowiny – donosi ARR.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W latach 2011-2012 wysokie ceny skupu żywca wołowego wpłynęły na wzrost pogłowia bydła rzeźnego. Według danych GUS, w grudniu 2012 roku liczebność młodego bydła w wieku 1-2 lat kształtowała się na poziomie o 5,4% wyższym niż w ostatnim miesiącu roku 2011 i wyniosła 1,3 mln sztuk. Jednocześnie pogłowie cieląt wzrosło wobec stanu zanotowanego w grudniu 2011 roku o 1,9% do 1,4 mln sztuk. W analizowanym miesiącu nastąpił też spadek pogłowia bydła w wieku powyżej dwóch lat.
 
W związku z powyższymi zmianami na rynku wołowiny liczebność bydła ogółem wyniosła w Polsce 5,5 mln sztuk, czyli o 0,4% więcej niż w grudniu 2011 roku.
 
Na podstawie struktury pogłowia bydła, eksperci prognozują wzrost produkcji żywca wołowego w 2013 roku. Z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że w pierwszym półroczu bieżącego roku produkcja bydła mogła kształtować się na poziomie blisko 360 tys. ton, czyli o 5% wyższym niż w tym samym czasie roku 2012.
 
Pomimo iż udział żywca wołowego w krajowej produkcji jest znacznie mniejszy niż trzody chlewnej czy drobiu, to z udostępnionych przez GUS danych można potwierdzić wzrost produkcji żywca wołowego. W okresie od stycznia do końca maja zaobserwowano bowiem 15% zwyżkę w obrębie skupu żywca wołowego, który wyniósł 127 tys. ton.
 
Według prognoz IERiGŻ, w drugiej połowie 2013 roku produkcja wołowiny może wynieść 380 tys. ton, tj. o 1% więcej niż przed rokiem. Jednocześnie w całym 2013 roku produkcja żywca wołowego ukształtuje się najprawdopodobniej na poziomie 740 tys. ton, czyli o 3% wyższym wobec roku poprzedniego.
 
Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w grudniu 2012 roku pogłowie bydła na terenie całej Unii Europejskiej było o 5% niższe niż w 2012 r. Wzrosła natomiast liczba cieląt – o 0,6% oraz młodego bydła w wieku 1-2 lat – o 2,3%. Jednocześnie zmniejszyła się liczba bydła w wieku powyżej 2 lat – o 0,4%. Według prognoz Komisji Europejskiej, całkowita produkcja wołowiny i cielęciny w Unii Europejskiej może być w wbieżącym roku o 1% niższa niż przed rokiem.

Google+


źródło: Gospodarz.pl/ARR, foto: Gospodarz.pl

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.

Kod:

Captcha


Treść:


Czy artykuł był pomocny?
+0 pkt.
razem głosów: 0
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Wielka Brytania wychodzi z UE
 • Wielka Brytania wychodzi z UE

  Stało się. Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Co to oznacza dla Polski? - na to pytanie teraz będą starali się odpowiedzieć analitycy, politycy ... . Faktem jest iż Wielka Brytania jest...
 • Chiński rynek otwiera się na polskie jabłka
 • Chiński rynek otwiera się na polskie jabłka

  Teraz wszystko zależy od przedsiębiorców – powiedział podczas wizyty w Polsce chiński minister ds. jakości żywności. Polscy producenci już biorą sprawy w swoje ręce. 19 grup producenckich...
 • Rynek mięsa w Polsce (12.06.2016)
 • Rynek mięsa w Polsce (12.06.2016)

  Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym rynku mięsa. Analiza obejmuje okres od 6 do 12 czerwca 2016 roku.
 • System znakowania produktów wolnych od GMO
 • System znakowania produktów wolnych od GMO

  W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi z inicjatywy ministra Krzysztofa Jurgiela rozpoczęte zostały prace legislacyjne w kierunku utworzenia w Polsce systemu znakowania produktów wolnych od GMO lub...
 • IERiGŻ: W 2016 r. zbiory zbóż w Polsce ukształtują się w granicy 29-30 mln ton
 • IERiGŻ: W 2016 r. zbiory zbóż w Polsce ukształtują się w granicy 29-30 mln ton

  Perspektywy tegorocznych zbiorów zbóż na świecie z miesiąca na miesiąc są coraz lepsze. Jak wynika z ostatnich prognoz Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC) zbiory zbóż w 2016 r. mogą...