| Autor: redakcja1

Wyniki drugiej rundy testów produktów z wołowiny, badanych pod kątem zafałszowania mięsem końskim

Wyniki drugiej rundy testów produktów z wołowiny w krajach Unii Europejskiej, badanych pod kątem zafałszowania mięsem końskim, pokazały, że proceder został zredukowany, chociaż nie wyeliminowany całkowicie – podaje FAMMU/FAPA.

Wyniki drugiej rundy testów produktów z wołowiny, badanych pod kątem zafałszowania mięsem końskim
Spośród 2622 przeprowadzonych testów w 28 krajach UE, jak i w Norwegii, Islandii oraz w Szwajcarii, w 16 próbkach wykryto obecność DNA mięsa końskiego. Pozytywne wyniki badań stwierdzono próbkach z w Bułgarii - 4, na Węgrzech - 4, w Portugalii - 3, na Łotwie – 2, a także w Hiszpanii, Słowenii oraz w Danii - po 1. Niemniej jednak w żadnym z krajów poziom DNA mięsa końskiego wykrytego w produktach z wołowiny nie przekroczył 1%.
 
Poza tym, udział pozytywnych wyników testów stanowił 0,61%, a więc był mniejszy w odniesieniu do 4,6% w pierwszej rundzie badań przeprowadzonych w 2013 r. Zdaniem Komisji Europejskiej wspólne działania państw unijnych w kierunku walki z fałszowaniem żywności zaczęły przynosić pozytywne rezultaty.
 
Pod koniec marca 2014 roku Komisja Europejska wydała decyzję (2014/176/UE), której wdrożenie miało zabezpieczać konsumentów przed oszustwami. Ponadto wiązała się bezpośrednio z zaleceniem Komisji 2014/180/UE z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie drugiego skoordynowanego planu kontroli w celu ustalenia skali występowania oszukańczych praktyk przy wprowadzaniu do obrotu określonych rodzajów żywności.
 
Zgodnie z zaleceniem Komisji państwa członkowskie prowadziły testy produktów z wołowiny pod kątem zafałszowania mięsem końskim przez 4 kolejne tygodnie w okresie od dnia 21 kwietnia do dnia 16 czerwca 2014 r.
 
Koszt przeprowadzenia badań DNA w celu ustalenia obecności mięsa końskiego w artykułach spożywczych wprowadzonych na rynek lub oznaczonych jako artykuły zawierające wołowinę oceniano, w oparciu o obliczenia na podstawie pierwszej rundy badań, na 120 EUR na badanie.
 
Współfinansowanie badań ze strony UE wynosiło 50%, przy czym ogólny wkład Unii w koszty ponoszone przez państwa członkowskie w związku z wykonywaniem skoordynowanego planu kontroli wynosił łącznie 145,44 tys. EUR.


Tagi:
źródło: