ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc od rolników, których uprawy zostały zniszczone przez dziki

ARiMR rozpoczęła przyjmowanie wniosków o pomoc od rolników z województwa podlaskiego, których uprawy zostały zniszczone w 2014 roku przez dziki.

ARiMR przyjmuje wnioski o pomoc od rolników, których uprawy zostały zniszczone przez dziki

Odszkodowania za szkody wyrządzone przez dziki

Dziki zniszczyły w 2014 r. w woj. podlaskim ponad 4 tys. ha upraw w blisko tysiąc trzystu gospodarstwach. Rolnicy z tego województwa, którzy ponieśli takie starty w uprawach prowadzonych na obszarach ochronnych lub na obszarach objętych ograniczeniami z powodu występowania choroby ASF (pomoru afrykańskiego świń), mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski o przyznanie takiej pomocy można składać do 28 listopada 2014 r. biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Wysokość pomocy wyniesie 850 zł za 1 ha takich upraw. Wyliczona wysokość przyznanego wsparcia może być obniżona o wartość odszkodowań uzyskanych przez rolników na podstawie prawa łowieckiego.

Wsparcie dla rolników z woj. podlaskiego, prowadzących uprawy na obszarach ochronnych lub na obszarach objętych ograniczeniami z powodu choroby ASF, w których dziki dokonały szód w 2014 roku, będzie wypłacane jako tzw. pomoc de minimis. Oznacza to, że maksymalna kwota rekompensat wypłaconych w ramach tej pomocy, w ciągu trzech ostatnich lat, nie może być wyższa niż równowartość 15 tys. euro.


Duże straty w uprawach wyrządzone w 2014 r. przez dziki w woj. podlaskim wynikają z kilku przyczyn. Najważniejsza z nich to ograniczenie polowań na dziki, spowodowane stwierdzeniem u tych zwierząt choroby ASF -  czyli afrykańskiego pomoru świń. To z kolei sprawiło, że populacja dzików na tych terenach gwałtownie wzrosła. Dodatkowo, wprowadzone ograniczenia w dokarmianiu zwierząt sprawiły, że dziki przeniosły się w poszukiwaniu pożywienia z lasu na okoliczne pola, dokonując tam wielu zniszczeń.



Tagi:
źródło: