Koniec naboru dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła przyjmowanie wniosków od rolników, którzy ponieśli straty w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych

Koniec naboru dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe

Do 5 grudnia rolnicy którzy, ponieśli w 2016 roku straty spowodowane przez grad, huragan, deszcz nawalny, suszę lub ujemne skutki przezimowania, mogli składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy. O wsparcie można było się ubiegać, jeżeli w 2016 roku, w gospodarstwie rolnym, lub działach specjalnych produkcji rolnej, powstały, w wyniku wymienionych zjawisk atmosferycznych, szkody w danej uprawie w wysokości co najmniej 50% i mniej niż 70% lub straty powstały na powierzchni co najmniej 50% i mniej niż 70% upraw w szklarniach i tunelach foliowych.

Pomoc jest przyznawana, w drodze decyzji administracyjnej Kierownika Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego.
Stawka pomocy wynosi 400 zł na 1 ha powierzchni uprawy, w której powstały szkody lub 400 zł  na 1 ha upraw w szklarniach i tunelach foliowych. Wysokość pomocy dla poszczególnych rolników jest ustalana jako iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku, powierzchni upraw, na której wystąpiły szkody oraz stawki pomocy.

Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla rolników nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej.

Pomoc jest udzielana:

  • w ramach pomocy de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą do 30 % średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej albo
  • poza formułą de minimis, jeżeli szkody w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej wynoszą powyżej 30 % średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat lub średniej z 3 lat opartej na okresie 5 lat, z wyłączeniem wartości najwyższej i najniższej.


Tagi:
źródło: