Zakończyły się konsultacje społeczne ws. nowego systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, w czerwcu przedstawił projekt systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020. Prezentacja głównych założeń odbyła się podczas konferencji prasowej 25 czerwca 2014 r. w siedzibie resortu. Przygotowany przez ministerstwo projekt skierowano do konsultacji społecznych, które trwały do 11 lipca br.

Zakończyły się konsultacje społeczne ws. nowego systemu płatności bezpośrednich na lata 2015-2020

Minister podkreślił, że przedstawiony przez niego projekt stwarza szanse i preferencje dla aktywnych rolników. Zaznaczył również, że chodzi też o to, aby umożliwić także rozwój małym czy średnim gospodarstwom, by stały się gospodarstwami towarowymi, produkującymi nie tylko na własne potrzeby i  stały się trwałym elementem gospodarki. W tym właśnie celu system płatności bezpośrednich w latach 2015-2020 ma być powiązany z produkcją rolniczą.

Taki system dopłat będzie możliwy m.in. dzięki przesunięciu 25% środków z II filara Wspólnej Polityki Rolnej (czyli z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020) na dopłaty bezpośrednie, czyli do I filara Wspólnej Polityki Rolnej. Te dodatkowe fundusze mają być skierowane do aktywnych rolników oraz mają również wspomóc rozwój małych i średnich gospodarstw rolnych.


Podział tych 25% środków przekazanych na realizację dopłat bezpośrednich przedstawia się w następujący sposób: 2% - podniesione płatności bezpośrednie dla młodych rolników; 15% - płatności związane z produkcją, z tym, że 2% z tej puli zostanie przeznaczona na wsparcie upraw roślin wysokobiałkowych i wreszcie  8,3% - na tzw. dodatkowe płatności.

Minister Marek Sawicki omówił nowy system płatności bezpośrednich, który jest kontynuacją stosowanego dotychczas uproszczonego systemu SAPS. Zaznaczył, że płatności bezpośrednie za 2014 rok będą przyznawane na starych zasadach, a nowy system wejdzie w życie od 2015 roku.

Nowy system płatności bezpośrednich na lata 2015 - 2020 składa się z dwóch podstawowych komponentów: obowiązkowego - takiego samego dla wszystkich państw Wspólnoty i dobrowolnego - wybieranego przez państwo członkowskie.

Czytaj więcej o nowym systemie płatności bezpośrednich w latach 2015-2020

Do obowiązkowych płatności bezpośrednich należą: jednolita płatność obszarowa (JPO), płatność na zazielenianie oraz  płatność dla młodych rolników. Natomiast w skład płatności dobrowolnych wchodzą: płatności dla małych gospodarstw, płatności związane z produkcją, płatności dodatkowe oraz przejściowe wsparcie krajowe. Marek Sawicki omówił poszczególne elementy, które mają "wejść" w skład systemu płatności bezpośrednich w Polsce.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: