| Autor: redakcja6

Handel jajami w UE (I-X 2013 roku)

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że w okresie od stycznia do końca października 2013 roku eksport jaj i przetworów jajecznych z Unii Europejskiej do krajów trzecich osiągnął poziom o 11,5% wyższy wobec analogicznego okresu roku poprzedniego i wyniósł 176,5 tys. ton – podała FAMMU/FAPA.

Handel jajami w UE (I-X 2013 roku)
W omawianym okresie wywóz samych jaj spożywczych ukształtował się na poziomie o 36% wyższym w relacji rocznej i wyniósł 67,4 tys. ton.
 
Dodatnie saldo w handlu zagranicznym jajami i przetworami jajecznymi z Unii Europejskiej zwiększyło się wobec poprzedniego okresu o 27% do blisko 160 tys. ton. W 2013 roku ustabilizowała się także sytuacja popytowo-podażowa na unijnym rynku jaj po wymianie klatek dla kur niosek w 2012 roku. W ubiegłym roku notowano bowiem wzrost sprzedaży na rynki trzecie.
 
Wśród głównych eksporterów tych produktów znalazły się tradycyjnie: Holandia, Włochy, Francja, Niemcy, Belgia i Polska.
 
W analizowanym okresie eksport polskich jaj i przetworów jajecznych ukształtował się na poziomie o ponad jedną trzecią wyższym i wyniósł 7,6 tys. ton.
 
Największym odbiorcą dla unijnych produktów z sektora jaj była tradycyjnie Japonia, z poziomem zakupu około 52 tys. ton, głównie suszu jajecznego, jednak dostawy na ten rynek obniżyły się o 9%.
 
Spore znaczenie w unijnym eksporcie odegrały również wysyłki do Szwajcarii, dokąd trafiło o 0,1% więcej jaj, czyli 35 tys. ton, oraz do Angoli, w przypadku której wywóz zmalał o 15%, ale łącznie wyniósł 12 tys. ton. Państwom tym sprzedawano głównie jaja spożywcze.
 
Jednocześnie zaobserwowano wzrost dostaw suszonej albuminy do Rosji do 8,5 tys. ton. Zwiększył się także dwukrotnie eksport jaj spożywczych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Omanu.
 
Jak podała FAMMU/FAPA, w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy ubiegłego roku obniżył się prawie o połowę import z krajów trzecich na teren państw Wspólnoty i wyniósł 16,8 tys. ton. W strukturze towarowej zakupów dominowały przetwory jajeczne, których udział wyniósł 90%. Największymi dostawcami tych towarów do Unii Europejskiej były Stany Zjednoczone i Argentyna.

 



Tagi:
źródło: