| Autor: redakcja1

Rynek mięsa drobiowego w 2016 r. Światowa produkcja wzrośnie do 116 mln ton

W 2016 r. produkcja mięsa drobiowego na świecie może zwiększyć się o 0,9% do 115,8 mln ton. Tempo wzrostu będzie zatem słabsze niż w 2015 r., a także dużo mniejsze od średniej dynamiki wzrostu z ostatnich dziesięciu lat, tj. 3,3%.

Rynek mięsa drobiowego w 2016 r. Światowa produkcja wzrośnie do 116 mln ton

Rynek drobiu na świecie

Produkcja w krajach rozwijajÄ…cych, gdzie skupione jest ponad 60% produkcji, bÄ™dzie minimalnie niższe niż przed rokiem. W krajach rozwiniÄ™tych wytwórczość miÄ™sa drobiowego zwiÄ™kszy siÄ™ natomiast o 2,3%. RosnÄ…cy popyt na drób na rynku globalnym oraz dość niskie koszty pasz sprzyjać bÄ™dÄ… wzrostowi produkcji tego gatunku miÄ™sa w wielu krajach. Znacznej jej zwyżki można siÄ™ spodziewać w Stanach Zjednoczonych o 2,6% do 21,8 mln ton oraz w Brazylii o 3% do 14,2 mln ton. WiÄ™cej miÄ™sa drobiowego wyprodukujÄ… także kraje Unii Europejskiej, Indie, Meksyk oraz Argentyna, a także wielu mniejszych krajach na Å›wiecie. Tymczasem produkcja w Chinach bÄ™dÄ…cych drugim najwiÄ™kszym producentem miÄ™sa drobiowego na Å›wiecie, obniży siÄ™ o 5% do nieco ponad 18 mln ton. Spadek ten bÄ™dzie odbiciem sÅ‚abego popytu na drób na rynku wewnÄ™trznym. Mniej drobiu wyprodukuje także Afryka PoÅ‚udniowa, gdzie krajowy przemysÅ‚ nie radzi sobie zbyt dobrze z konkurencjÄ… taÅ„szego miÄ™sa, pochodzÄ…cego z importu z zagranicy. ZwiÄ™kszy siÄ™ za to produkcja miÄ™sa drobiowego w Rosji o 1,6%, natomiast w Turcji pozostanie na zbliżonym poziomie z ubiegÅ‚ego roku.
 
Drób to gatunek miÄ™sa, który najczęściej trafia do handlu - 41% udziaÅ‚u w handlu miÄ™sem. W ostatnich dziesiÄ™ciu latach wolumen handlu tym rodzajem miÄ™sa zwiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ o blisko 50%. W 2016 r. do Å›wiatowego handlu trafi 12,7 mln ton miÄ™sa drobiowego, tj. o 4,4% wiÄ™cej niż w 2015 r., kiedy to odnotowano spadek jego wywozu po raz pierwszy od 2009 r. Do zwyżki eksportu przyczyniÄ… siÄ™ zwiÄ™kszony popyt na drób na rynku Å›wiatowym, rosnÄ…ce spożycie tego gatunku miÄ™sa, a także wysokie ceny. Czynniki te wpÅ‚ynÄ… na zwiÄ™kszony przywóz drobiu przez takie kraje, jak: Afryka PoÅ‚udniowa, Japonia oraz Irak. Te same czynniki przyczyniÄ… siÄ™ do wzrostu zakupu drobiu przez kraje Unii Europejskiej, Filipiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Chiny, Meksyk, Chile oraz ArabiÄ™ SaudyjskÄ…. Mniej drobiu sprowadzi natomiast Wietnam, ze wzglÄ™du na rosnÄ…cÄ… produkcjÄ™ na rynku wewnÄ™trznym oraz spadek cen. Import do Rosji również bÄ™dzie niższy, na co wpÅ‚ynie ekspansja krajowej produkcji miÄ™sa drobiowego oraz kontynuacja embarga na towary rolno-spożywcze naÅ‚ożonego m.in. na kraje Wspólnoty oraz Stany Zjednoczone. Zakup tego gatunku miÄ™sa zredukuje także Angola, Benin, Kanada oraz Kuba.
 
W ocenie analityków FAMMU/FAPA, gÅ‚ównym beneficjentem wzrostu globalnego popytu na drób stanie siÄ™ Brazylia, która w 2016 r. wyeksportuje rekordowÄ… ilość 4,6 mln ton miÄ™sa drobiowego, tj. o 6,5% wiÄ™cej niż rok wczeÅ›niej. W I poÅ‚owie br. wywóz tego gatunku miÄ™sa z Brazylii do Chin zwiÄ™kszyÅ‚ siÄ™ o ponad 40%. WiÄ™cej brazylijskiego drobiu trafiÅ‚o również do Egiptu, Iraku, Japonii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 2016 r. Stany Zjednoczone wywiozÄ… prawdopodobnie 3 mln 595 tys. ton miÄ™sa drobiowego, tj. o 3% wiÄ™cej niż przed rokiem. AmerykaÅ„ski handel drobiem odczuwa negatywny wpÅ‚yw kontynuacji rosyjskiego embarga, a także, co jest dużo bardziej kÅ‚opotliwe, ograniczenia eksportowe zwiÄ…zane z wirusem ptasiej grypy (HPAI), które wprowadziÅ‚o w 2015 r. szereg krajów na Å›wiecie. W br. zwiÄ™kszy siÄ™ wywóz tego gatunku miÄ™sa z krajów Unii Europejskiej, Tajlandii i Ukrainy. Mniej drobiu wyeksportujÄ… natomiast Turcja, Argentyna oraz Chiny.


Tagi:
źródło: