| Autor: redakcja1

Mniejsza produkcja drobiu w lutym

Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, wytworzyły w lutym 2017 r. 196 tys. ton mięsa drobiowego. Jest to poziom o 7,5% mniejszy niż przed miesiącem.

Mniejsza produkcja drobiu w lutym

Produkcja drobiu w Polsce

Uwzględniając różną liczbę dni w obu miesiącach, produkcja w lutym 2017 r. w przeliczeniu na jeden dzień była o 2,5% wyższa niż w styczniu. W skali roku w lutym br. nastąpiła zwyżka produkcji mięsa drobiowego w średnich i dużych zakładach przemysłowych o 4,3%. Dynamika ta jest jednak sporo wolniejsza niż przed rokiem kiedy wskaźnik wzrostu wyniósł ponad 18%. Jest to następstwem rozprzestrzeniania się w Polsce ognisk grypy ptasiej w ostatnim kwartale 2016 roku i w pierwszych miesiącach br.

Eksport drobiu

Skutki wirusa dały o sobie znać również w handlu zagranicznym. Sprzedaż zagraniczna, która w listopadzie 2016 r. zmniejszyła się jeszcze nieznacznie, bo tylko o 0,2% w ujęciu miesiąca, w grudniu była już niższa o 13,1%, a w styczniu br. o 8,1%, pod wpływem obostrzeń importowych wprowadzonych przez wiele państw spoza UE.
 
W styczniu br., w relacji rok do roku, wywóz drobiu z Polski był jednak o 7,8% - 5,6 tys. ton większy i stanowił prawie 40% przemysłowej produkcji mięsa drobiowego wytwarzanej w średnich i dużych zakładach przemysłowych. Przywóz tego mięsa wzrósł w tym czasie o 38,7% - 1,1 tys. ton w relacji roku, był jednak o 21,5% niższy niż w poprzednim miesiącu.
 

Ceny drobiu
 

Jak zauważa Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, cena zbytu tuszki kurcząt w zakładach przemysłu drobiarskiego była w marcu 2017 r. mniejsza o 1,4% niż przed miesiącem i o 5,8% niż przed rokiem. Cena zbytu indyków zwiększyła się w relacji do lutego o 2,9%, ale była o 13,7% niższa niż w marcu 2016 r. Średnia miesięczna cena detaliczna kurczęcia patroszonego wyniosła w 2016 r. 6,85 zł/kg i była o 2% mniejsza niż w poprzednim roku. Niemniej jednak brakuje w dalszym ciągu informacji odnośnie o cen detalicznych w 2017 r.
 
Sprzyjający stosunek cen polskiego i unijnego drobiu na jednolitym rynku europejskim minimalnie się pogorszyły. W lutym 2017 r. cena sprzedaży mięsa kurcząt w UE o 51,9% przewyższała polską cenę wyrażoną w euro. Przed rokiem była większa o 52,4%. Cena sprzedaży tuszek kurcząt w UE-28 wzrosła w tym czasie o 2,5%, podczas gdy cena polska o 2,8%.
 
Spośród obserwowanych państw członkowskich UE spadek cen kurcząt patroszonych notowano w Czechach, Holandii i na Węgrzech, a zwyżkę w Hiszpanii, Niemczech i we Francji. W stosunku do stycznia 2017 r. w lutym unijna cena kurczęcia wzrosła o 4,1%, a cena polska o 9,4%.


Tagi:
źródło: