Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
KRIR: Konieczne wydłużenie okresu spłaty należności za nieruchomości rolne nabyte w latach 2013-2015

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wydłużenie okresu spłaty należności za nieruchomości rolne nabyte w latach 2013-2015 w ramach pierwszeństwa w nabyciu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z powodu powracającej już od kilku lat suszy oraz innych niekorzystnych warunków klimatycznych znacznie spadają dochody rolnicze oraz zwiększają się koszty prowadzenia bieżącej działalności rolniczej np. poprzez zakup pasz dla hodowanych zwierząt.
 
W okresie od 2013 do 2015 roku, do czasu zmiany obowiązujących przepisów o obrocie gruntami rolnymi, Agencja Nieruchomości Rolnych realizowała swoje cele głównie poprzez sprzedaż nieruchomości rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Ówcześni dzierżawcy gruntów nie mogli wnioskować o przedłużenie umów dzierżawy na nieruchomości dzierżawione z Agencji, a jedynie zgodzić się na zakup przygotowanych do sprzedaży gruntów w ramach pierwszeństwa w nabyciu po cenie ustalonej przez rzeczoznawcę majątkowego. Gdyby dzierżawca nie wyraził zgody na zakup gruntów w tym trybie, nieruchomość byłaby wystawiona do sprzedaży na zasadach ogólnych.
 
Producenci rolni często przez wiele lat byli dzierżawcami nieruchomości rolnych (zabudowanych i niezabudowanych) dbając na bieżąco o utrzymanie gruntów w dobrej kulturze rolnej oraz dokonując niezbędnych inwestycji. Postawienie przed nimi de facto ultimatum wykupu lub nie dzierżawionej przez nich ziemi, było ogromnym obciążeniem finansowym. Większość nieruchomości w tym trybie została nabyta na raty rozłożone na okres 15 lat. Jednak nikt nie przewidywał tak złej koniunktury na rynkach rolnych, która jest obecnie.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Krótsze terminy stosowania nawozów
 • Krótsze terminy stosowania nawozów

  Wiele sygnałów wskazuje na to, iż Prezes Rady Ministrów jeszcze przed wakacjami podpisze rozporządzenie z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Ministerstwo Finansów w sprawie podatku od nieruchomości
 • Ministerstwo Finansów w sprawie podatku od nieruchomości

  Samorząd rolniczy wnioskował o wprowadzenie lex specialis do zasad ustalania podatnika podatku od nieruchomości, zgodnie z którym podatnikami podatku w zakresie gruntów stanowiących przedmiot...
 • Obowiązki nabywcy nieruchomości rolnej
 • Obowiązki nabywcy nieruchomości rolnej

  Zgodnie z art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego...
 • MRiRW w sprawie ochrony gruntów rolnych i leśnych
 • MRiRW w sprawie ochrony gruntów rolnych i leśnych

  MRiRW w sprawie nowelizacji ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, aby ustawowo uregulować obowiązek utrzymania niezagospodarowanych działek rolnych w dobrej kulturze rolnej.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl