Ambitne cele prezydencji Irlandii w zakresie reformy Wspólnej Polityki Rolnej

Dnia 28 stycznia 2013 roku na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej prezydencja Irlandii przedstawiła ambitny program prac nad reformą WPR.

Ambitne cele prezydencji Irlandii w zakresie reformy Wspólnej Polityki Rolnej
Irlandczycy zakładają, że kompromis w Radzie uda się osiągnąć do końca marca 2013 roku, a następnie wypracowane będzie porozumienie co do reformy WPR w ramach trzech instytucji: Rady UE, Parlamentu Europejskiego oraz Komisji Europejskiej.

Kalendarz prac Prezydencji zakłada, że będzie to możliwe do końca czerwca 2013 r.

Na posiedzeniu głos zabrał minister Stanisław Kalemba, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że pomimo poprawy propozycji legislacyjnych Komisji, z punktu widzenia Polski, nadal jest wiele do zrobienia w zakresie kwestii dotyczących płatności bezpośrednich, rynków rolnych i rozwoju obszarów wiejskich.

Z kolei komisarz Dacian Ciolos nawoływał do kompromisu by wypracować dobrą, wspólną politykę rolną, a nie kreować 27 polityk krajowych. W kwietniu Komisja Europejska przedłoży przepisy przejściowe dotyczące WPR na 2014 r.

W części dotyczącej polityki rybackiej, Polskę reprezentował sekretarz stanu Kazimierz Plocke. Rada omówiła i zaakceptowała ambitny harmonogram negocjacji pakietu reformy Wspólnej Polityki Rybackiej, który składa się z tzw. rozporządzenia podstawowego, organizacji rynków rybnych oraz Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego na lata 2014-2020.

Prezydencja Irlandii planuje uzupełnić stanowisko Rady o brakujące elementy podczas Rad Ministrów w lutym i kwietniu oraz jak najszybciej zaawansować negocjacje z Parlamentem Europejskim w ramach tzw. nieformalnych trilogów z udziałem Rady, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Ostateczne porozumienie nad pakietem ma zostać uzgodnione pod koniec czerwca. Polska w pełni poparła proponowany terminarz.

Rada omówiła także wyniki zakończonych w zeszłym tygodniu negocjacji porozumienia rybackiego UE-Norwegia na rok 2013 i propozycję środków technicznych w cieśninach Skagerrak i Kattegat, w tym sposób wprowadzenia zakazu odrzutów na tych akwenach. Podczas lunchu, ministrowie omówili relacje Rady z Parlamentem Europejskim w zakresie planów długoterminowych, analizując sposoby rozwiązania obecnego sporu kompetencyjnego między tymi dwoma instytucjami.
 


Tagi:
źródło: