Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portaluIle dopłat faktycznie otrzymają gospodarze w 2013 roku?

Dodano: 2013-03-27

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W 2013 r. poziom płatności unijnych w Polsce, zgodnie z harmonogramem określonym w art. 121 rozporządzenia Rady (WE) nr 7312009 z dnia 19 stycznia 2009 r. ustanawiającego wspólne zasady dla systemów wsparcia bezpośredniego dla rolników w ramach wspólnej polityki rolnej i ustanawiającego określone systemy wsparcia dla rolników, zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 1290/2005, (WE) nr 247/2006, (WE) nr 378/2007 oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1782/2003 (Dz. Urz. UE L 30 z 31.01.2009, str. 16, z późn. zm.), osiągnie pełny (100%) poziom przewidziany dla Polski w Traktacie Akcesyjnym.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W związku z powyższym pułap środków unijnych przeznaczonych na wsparcie bezpośrednie w Polsce w roku 2013 wzrośnie do ponad 3,04 mld euro (w 2012 r. wynosił on niecałe 2,8 mld euro).

Ponadto, dzięki zabiegom nowych państw członkowskich wprowadzono zmiany w rozporządzeniu 73/2009, które umożliwiają tym państwom stosowanie w 2013 r. tzw. przejściowego wsparcia krajowego. Polska skorzystała z tej możliwości, a formalnym wyrazem tej decyzji jest opracowana przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

W związku z powyższym, poza płatnościami finansowanymi z budżetu unijnego, w 2013 r. w naszym kraju zastosowanie znajdzie przejściowe wsparcie krajowe. Zgodnie z art. 133a ust. 4 rozporządzenia nr 73/2009, całkowita kwota przejściowego wsparcia krajowego w danym sektorze nie może przekroczyć różnicy między całkowitą kwotą wsparcia bezpośredniego stosowaną w tym sektorze w 2012 r. (łącznie z krajowymi płatnościami uzupełniającymi), a całkowita kwotą wsparcia bezpośredniego dostępną dla tego sektora w ramach systemu jednolitej płatności obszarowej w 2013 r.

Biorąc pod uwagę powyższy przepis, maksymalna wysokość przejściowego wsparcia krajowego za 2013 r. może wynieść  ok. 480 mln euro (przy założeniu, że nie zmieni się stosowana od 2004 r. metodyka obliczania poziomu wsparcia krajowego). Kwota ta będzie notyfikowana Komisji Europejskiej i wymaga jej akceptacji.

W przypadku zastosowania przejściowego wsparcia krajowego na maksymalnym, dopuszczonym przepisami unijnymi, poziomie, łączny poziom płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (płatności finansowane z budżetu unijnego oraz płatności finansowane z budżetu krajowego) w 2013 r. byłby zbliżony do poziomu płatności w 2012 r.

Należy przy tym podkreślić, że stawki przejściowego wsparcia krajowego w poszczególnych sektorach zostaną określone w drodze rozporządzeń przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Ministrem Finansów.

Realizacja przejściowego wsparcia krajowego w 2013 r. zapewni ciągłość stosowania wsparcia krajowego w sektorach objętych dotychczas płatnościami uzupełniającymi.

Odnosząc się natomiast do kwestii redukcji płatności bezpośrednich za 2013 r. resort rolnictwa informuje, że w odniesieniu do płatności za rok 2013 stosowany będzie mechanizm redukcji o identycznym działaniu jak ten stosowany w odniesieniu do płatności za 2012 r.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło: Gospodarz.pl/KRIR, foto: sxc.hu

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.

Kod:

Captcha


Treść:


Czy artykuł był pomocny?
+1 pkt.
razem głosów: 1
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Pomoc de minimis w rolnictwie
 • Pomoc de minimis w rolnictwie

  Rolnicy mają możliwość korzystania z wielu programów pomocy finansowej udzielanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, jak również inne instytucje. Część z tych programów...
 • Chiński rynek otwiera się na polskie jabłka
 • Chiński rynek otwiera się na polskie jabłka

  Teraz wszystko zależy od przedsiębiorców – powiedział podczas wizyty w Polsce chiński minister ds. jakości żywności. Polscy producenci już biorą sprawy w swoje ręce. 19 grup producenckich...
 • Rynek mięsa w Polsce (12.06.2016)
 • Rynek mięsa w Polsce (12.06.2016)

  Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym rynku mięsa. Analiza obejmuje okres od 6 do 12 czerwca 2016 roku.
 • Wsparcie dla producentów owoców i warzyw zostało przedłużone
 • Wsparcie dla producentów owoców i warzyw zostało przedłużone

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie nr 2016/921 z dnia 10 czerwca 2016 r. ustanawiające dalsze tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia producentów niektórych owoców i warzyw- podaje...
 • System znakowania produktów wolnych od GMO
 • System znakowania produktów wolnych od GMO

  W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi z inicjatywy ministra Krzysztofa Jurgiela rozpoczęte zostały prace legislacyjne w kierunku utworzenia w Polsce systemu znakowania produktów wolnych od GMO lub...