Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portaluSejm uchwalił nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawę o środkach ochrony roślin

Dodano: 2013-01-28

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


25 stycznia 2013 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Przyjęte zmiany są związane z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 671/2012. Nowelizacja ma umożliwić stosowanie przejściowego wsparcia krajowego dla gospodarzy za 2013 r. Wnioski o jego przyznanie będzie można składać od 15 marca do 15 maja br. na jednym formularzu obejmującym również inne rodzaje płatności.

Zgodnie z ustawą, wsparcie będzie przyznawane rolnikom z tych sektorów, które otrzymywały za 2012 r. krajowe płatności uzupełniające, czyli producentom zbóż, roślin oleistych, wysokobiałkowych i motylkowatych, a także roślin paszowych na trwałych użytkach zielonych, chmielu, skrobi ziemniaczanej i tytoniu.

Dzięki temu utrzymana zostanie ciągłość wsparcia z budżetu krajowego sektorów, w których dotychczas stosowane były płatności krajowe. Ustawa ma wejść w życie 15 marca br. Projekt wpłynął do Sejmu 23 stycznia br. Pierwsze czytanie odbyło się 24 stycznia br. w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Drugie czytanie miało miejsce 24 stycznia br. na posiedzeniu Sejmu.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Posłowie uchwalili też ustawę o środkach ochrony roślin.

Ustawa ma ograniczyć zagrożenia związane z obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin. Wprowadza też zasady integrowanej ochrony roślin, zapewniające racjonalne stosowanie tych preparatów w produkcji. Nowe rozwiązania wdrażają także przepisy unijne. Ustawa określa zasady wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin, zawiera także przepisy dotyczące gromadzenia informacji o zatruciach środkami ochrony roślin.

Rządowy projekt wpłynął do laski marszałkowskiej 12 września 2012 r. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu 10 października 2012 r., a drugie 3 stycznia br.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Google+


źródło: sejm.gov.pl

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.

Kod:

Captcha


Treść:


Czy artykuł był pomocny?
+1 pkt.
razem głosów: 1
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.