Sejm uchwalił nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawę o środkach ochrony roślin

25 stycznia 2013 roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawę o środkach ochrony roślin
Przyjęte zmiany są związane z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 671/2012. Nowelizacja ma umożliwić stosowanie przejściowego wsparcia krajowego dla gospodarzy za 2013 r. Wnioski o jego przyznanie będzie można składać od 15 marca do 15 maja br. na jednym formularzu obejmującym również inne rodzaje płatności.

Zgodnie z ustawą, wsparcie będzie przyznawane rolnikom z tych sektorów, które otrzymywały za 2012 r. krajowe płatności uzupełniające, czyli producentom zbóż, roślin oleistych, wysokobiałkowych i motylkowatych, a także roślin paszowych na trwałych użytkach zielonych, chmielu, skrobi ziemniaczanej i tytoniu.

Dzięki temu utrzymana zostanie ciągłość wsparcia z budżetu krajowego sektorów, w których dotychczas stosowane były płatności krajowe. Ustawa ma wejść w życie 15 marca br. Projekt wpłynął do Sejmu 23 stycznia br. Pierwsze czytanie odbyło się 24 stycznia br. w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Drugie czytanie miało miejsce 24 stycznia br. na posiedzeniu Sejmu.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Posłowie uchwalili też ustawę o środkach ochrony roślin.

Ustawa ma ograniczyć zagrożenia związane z obrotem i stosowaniem środków ochrony roślin. Wprowadza też zasady integrowanej ochrony roślin, zapewniające racjonalne stosowanie tych preparatów w produkcji. Nowe rozwiązania wdrażają także przepisy unijne. Ustawa określa zasady wprowadzania do obrotu i stosowania środków ochrony roślin, zawiera także przepisy dotyczące gromadzenia informacji o zatruciach środkami ochrony roślin.

Rządowy projekt wpłynął do laski marszałkowskiej 12 września 2012 r. Pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu 10 października 2012 r., a drugie 3 stycznia br.

Teraz ustawa trafi do Senatu.


Tagi:
źródło: