Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portaluEmerytura częściowa z KRUS

Dodano: 2013-05-24

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od 1.01.2013 weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz .U. z 6 czerwca 2012 r. poz. 637), która poprzez art.3 wprowadziła zmiany do ustawy z dnia 20 grudnia 1999 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. nr 50, poz. 291 z późn. zm.) - podaje Lubuska Izba Rolnicza.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zmiany te polegają na:

  • podwyższeniu i sukcesywnym zrównaniu wieku emerytalnego,
  • braku możliwości ubiegania się o emerytury wcześniejsze od stycznia 2018 r.,
  • wprowadzeniu   emerytur  częściowych,
  • wprowadzeniu okresowej emerytury rolniczej,
  • wprowadzeniu nowych rozwiązań w zakresie wypłaty emerytur i rent rolniczych.


Częściowa emerytura rolnicza, ja przypomina LIR, przysługuje osobom, które  nie ukończyły  wieku emerytalnego, o ile spełnią łącznie następujące  warunki:

- udowodnili okres podlegania ubezpieczeniu  emerytalno-rentowemu przez okres wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn,

- osiągnęli  wiek wynoszący co najmniej 62 lata dla kobiet i co najmniej 65 lat dla mężczyzn.

Wysokość częściowej emerytury rolniczej będzie wynosić 50% kwoty emerytury rolniczej ustalonej na ogólnych zasadach i nie będzie podlegać podwyższeniu do kwoty emerytury podstawowej.

Częściowa emerytura rolnicza  składa się z części składkowej i uzupełniającej i jest ustalana zgodnie z dotychczasowymi przepisami. Wysokość tego świadczenia nie będzie zmniejszana mimo że emeryt będzie prowadził działalność rolniczą.

Emerytura częściowa nie będzie również zmniejszana ani zawieszana, gdy emeryt będzie osiągał przychody z tytułu działalności pozarolniczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu (np. z tytułu zatrudnienia)

Przy częściowej emeryturze rolniczej będą wypłacane te  wszystkie dodatki, które są przyznawane, na podstawie odrębnych przepisów, emerytom, którzy osiągnęli  powszechny wiek emerytalny (np. dodatek kombatancki).

Z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego przez osobę uprawnioną częściowa emerytura rolnicza z urzędu zostanie  zamieniona na emeryturę rolniczą i wówczas część uzupełniająca może ulec zawieszeniu jeżeli emeryt nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

Postępowanie o przyznanie częściowej emerytury rolniczej wszczyna się na podstawie wniosku, złożonego przez osobę zainteresowaną na takich samych zasadach jak w przypadku emerytury rolniczej w pełnym wieku emerytalnym,

Pobieranie częściowej emerytury rolniczej – w przeciwieństwie do częściowej emerytury z systemu powszechnego - nie zmniejszy wysokości emerytury rolniczej przysługującej w pełnym wieku emerytalnym.

Emerytura częściowa będzie dostępna dla kobiet od 2021 r. (urodzonych po 1958 r.) oraz dla mężczyzn od 2013 r. (urodzonych po 1947 roku).

Mężczyznom urodzonym w 1948 r. uwzględniamy do prawa również okresy innego ubezpieczenia, o ile nie zostały przyjęte przy ustaleniu prawa do innego świadczenia a dla osób urodzonych po 31.12.1948 do przyznania prawa do emerytur uwzględniamy tylko okres rolny - wymienia LIR.

Google+


źródło: Gospodarz.pl/LIR, autor: Anna Maciejewska, foto: krus.gov.pl

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.