| Autor: redakcja3

Zjazd hodowców koni sportowych w Polsce

W dniach 7-9 października br. w Janowie Podlaskim i w Warszawie doszło do corocznego Walnego Zjazdu Światowej Federacji Hodowców Koni Sportowych WBFSH. Zjazd po raz pierwszy odbył się w Polsce, co jest wielkim wyróżnieniem dla krajowej hodowli koni.

Zjazd hodowców koni sportowych w Polsce
Światowa Federacja Hodowców Koni Sportowych to zrzeszenie organizacji i związków hodowców koni do sportu. Zrzeszenie to stanowi platformę współpracy hodowców w ramach FEI – Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej. Pomysł powstania WBFSH zrodził się w 1988 r. z inicjatywy Księżniczki królewskiej Anny, siostry Królowej Elżbiety II. Zaprosiła ona do Apeldoorn w Holandii grupę ekspertów w dziedzinie hodowli koni sportowych, którzy mieli opracować system światowych czempionatów koni sportowych. Pierwsze czempionaty odbyły się już 1992 r., a samą federację powołano do życia w 1994 r.

Opracowane przez WBFSH czempionaty młodych koni składają się z 3 części. Pierwszą z nich jest czempionat w niemieckim Verden, gdzie rozgrywane są kategorie ujeżdżenia dla 5- i 6-letnich koni. Czempionat skoków dla koni 5-, 6- i 7-letnich ma miejsce w Lanaken w Belgii i stanowi drugą część. Trzecią jest wszechstronny konkurs konia wierzchowego organizowany w Le Lion-d’Angers.

Światowa Federacja Hodowców Koni Sportowych skupia się na wspieraniu działań członkowskich ksiąg stadnych. Zajmuje się ona także koordynacją współpracy między swoimi członkami, jak i również nawiązuje kontakty z innymi organizacjami w celu promocji hodowli koni. Jej zadaniem jest także integracja sportu z hodowlą. Na Walnym Zjeździe poruszono m.in. następujące zagadnienia: selekcja gnomiczna, wykorzystywanie danych weterynaryjnych, zmiany w strukturze hodowli koni w Polsce, kinematyczne parametry skoków oraz promocja sportów konnych w czasie recesji.

8 października br. delegaci WBFSH w ramach Walnego Zjazdu odwiedzili Stadninę Koni w Janowie Podlaskim. Dzięki temu mogli oni zapoznać się z polskimi rasami koni sportowych. Oprócz koni wielkopolskich, koni małopolskich i polskich koni szlachetnych półkrwi, których księgi stadne są członkami Federacji, delegaci zobaczyli koniki polskie, konie huculskie, konie czystej krwi arabskiej, konie śląskie i konie angloarabskie. Pokaz koni poprzedziło zwiedzanie zabytkowej stadniny.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!