Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu




Teraz leśne zbiory, a plony za kilkadziesiąt lat

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ponad 840 ton nasion drzew liściastych, 7,7 tys. kg drzew iglastych i prawie 635 kg krzewów...

Ponad 840 ton nasion drzew liściastych, 7,7 tys. kg drzew iglastych i prawie 635 kg krzewów liściastych zebrano w Lasach Państwowych w ubiegłym roku. Nasiona posłużą do wyhodowania sadzonek, z których powstanie nowy las. Każdego roku w całej Polsce leśnicy sadzą ok. 500 mln drzew.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu






Nasiona zbierane są w specjalnie do tego wytypowanych drzewostanach, które charakteryzują się pożądanymi cechami jakościowymi i zdrowotnymi. Wybór odpowiednich drzew ma na celu przekazanie najcenniejszych genów przyszłym pokoleniom lasu.
 
Ponieważ gatunki rodzimych drzew leśnych nie owocują każdego roku obficie, konieczny jest ich zbiór i magazynowanie na lata mniejszego urodzaju. Wielkość owocowania drzew jest zależna od właściwości gatunku oraz panujących warunków środowiska.
 
Niedawno zakończono zbiór szyszek sosny zwyczajnej, do specjalnych toreb szyszkarzy trafiło ich prawie 360 ton. Po obróbce, czyli wstępnym oczyszczeniu, podsuszeniu, odskrzydleniu otrzymano z nich ok. 7,5 tys. kg nasion.
 
Jednak największym wyzwaniem, któremu muszą sprostać leśnicy jest zbiór oraz przechowanie nasion dębów oraz buka. U dębu szypułkowego i bezszypułkowego lata nasienne, a więc lata urodzaju występują średnio co 5-8 lat, natomiast u buka przerwa pomiędzy latami urodzaju jest jeszcze dłuższa. Dlatego tak ważne jest zebranie żołędzi i bukwi (nasion buka) w okresie obfitości i wykorzystywanie ich w okresach uboższych.
 
W minionym roku we wszystkich regionalnych dyrekcjach LP zebrano aż 810 ton nasion dębu szypułkowego i bezszypułkowego. Rekordzistą w zbiorze żołędzi okazała się RDLP w Toruniu, gdzie zebrano aż 195 ton.
 
Natomiast najwięcej bukwi zebrano w szczecineckiej dyrekcji LP, było to prawie 6 tys. kg z 18 tys. kg zebranych we wszystkich dyrekcjach Lasów.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:





Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0





Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Klony Bartka gotowe do podróży
 • Klony Bartka gotowe do podróży

  Do Nadleśnictwa Daleszyce (RDLP w Radomiu) właśnie dotarły sadzonki dębów, a dokładnie klony wiekowego Bartka.
 • Pszczoły posilą się też na drzewach
 • Pszczoły posilą się też na drzewach

  Zanim w pełni rozkwitną łąki i drzewa owocowe, pszczoły oraz trzmiele zbierają pyłek z leśnych drzew i krzewów, które zapewniają pokarm owadom.
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów
 • Leśne mrożonki czekają w banku genów

  W Leśnym Banku Genów Kostrzyca już jest przechowywanych 1142 zasoby genowe. Obecnie trwają dalsze prace nad archiwizowaniem okazów zielnikowych roślin Puszczy Białowieskiej.
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach
 • Początek wielkiego sadzenia w lasach

  Lada dzień w lasach zacznie się wielkie sadzenie. Prognozy pogody są jednoznaczne. Wiosna w końcu wyszła z cienia, to oznacza, że w lasach rozpoczyna się czas wielkiego sadzenia.
 • Lecznicze maści prosto z lasu
 • Lecznicze maści prosto z lasu

  Wiosna to czas budzenia się do życia drzew i krzewów, w których zaczynają intensywnie krążyć soki, a pierwszym objawem pobudki są pękające pączki i pierwsze liście.




Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl