| Autor: redakcja1

Teraz leśne zbiory, a plony za kilkadziesiąt lat

Ponad 840 ton nasion drzew liściastych, 7,7 tys. kg drzew iglastych i prawie 635 kg krzewów liściastych zebrano w Lasach Państwowych w ubiegłym roku. Nasiona posłużą do wyhodowania sadzonek, z których powstanie nowy las. Każdego roku w całej Polsce leśnicy sadzą ok. 500 mln drzew.

Teraz leśne zbiory, a plony za kilkadziesiąt lat
Nasiona zbierane są w specjalnie do tego wytypowanych drzewostanach, które charakteryzują się pożądanymi cechami jakościowymi i zdrowotnymi. Wybór odpowiednich drzew ma na celu przekazanie najcenniejszych genów przyszłym pokoleniom lasu.
 
Ponieważ gatunki rodzimych drzew leśnych nie owocują każdego roku obficie, konieczny jest ich zbiór i magazynowanie na lata mniejszego urodzaju. Wielkość owocowania drzew jest zależna od właściwości gatunku oraz panujących warunków środowiska.
 
Niedawno zakończono zbiór szyszek sosny zwyczajnej, do specjalnych toreb szyszkarzy trafiło ich prawie 360 ton. Po obróbce, czyli wstępnym oczyszczeniu, podsuszeniu, odskrzydleniu otrzymano z nich ok. 7,5 tys. kg nasion.
 
Jednak największym wyzwaniem, któremu muszą sprostać leśnicy jest zbiór oraz przechowanie nasion dębów oraz buka. U dębu szypułkowego i bezszypułkowego lata nasienne, a więc lata urodzaju występują średnio co 5-8 lat, natomiast u buka przerwa pomiędzy latami urodzaju jest jeszcze dłuższa. Dlatego tak ważne jest zebranie żołędzi i bukwi (nasion buka) w okresie obfitości i wykorzystywanie ich w okresach uboższych.
 
W minionym roku we wszystkich regionalnych dyrekcjach LP zebrano aż 810 ton nasion dębu szypułkowego i bezszypułkowego. Rekordzistą w zbiorze żołędzi okazała się RDLP w Toruniu, gdzie zebrano aż 195 ton.
 
Natomiast najwięcej bukwi zebrano w szczecineckiej dyrekcji LP, było to prawie 6 tys. kg z 18 tys. kg zebranych we wszystkich dyrekcjach Lasów.

Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!