Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zwierząta wracają do lasów spustoszonych przez huragan

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na tereny zniszczone przez ubiegłoroczny huragan powoli wraca życie. Zwierzęta starają się...

Na tereny zniszczone przez ubiegłoroczny huragan powoli wraca życie. Zwierzęta starają się wykorzystać każdą możliwość, aby wychować młode.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Nadleśnictwo Zamrzenica (RDLP w Toruniu) jest jednym z tych, które w ubiegłym roku zostało zniszczone przez huragan stulecia. Łącznie podczas nawałnicy, która w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. spustoszyła lasy w kilkudziesięciu nadleśnictwach, głównie na Pomorzu i Kujawach, zostało uszkodzonych niemal 120 tys. ha lasów. Mimo że minęło dziesięć miesięcy od tej katastrofy, to prace porządkowe nadal tam trwają.  Wzdłuż dróg, przy których w ubiegłym roku rósł las, teraz ciągną się stosy drewna przygotowanego do wywózki.
 
Właśnie w jednym ze stosów leśnik z Nadleśnictwa Zamrzenica znalazł gniazdo ptaka. – Zauważyłem je podczas przygotowania kłód do wywozu, wtedy postanowiłem zmienić plany. Ptakom nie grozi eksmisja i mogą spokojnie wychować młode - mówi pracownik nadleśnictwa.
 
Dookoła nie brakuje stosów drewna o podobny wymiarach, więc leśnicy spokojnie poczekają, aż młode drozdy usamodzielnią się i wyfruną z gniazda. Jak mówi leśnik na terenach, które zostały zniszczone przez huragan, zwierzęta wykorzystują każdą dostępną niszę, ocalałe kępy starodrzewia, uprawy, a także stosy drewna.
 
- Przebywa tam zaskakująco dużo zwierząt, często spotykamy dziki, daniele, a nawet jelenie. Na stałe pod stosem tzw. papierówki mieszka lisia rodzina – wylicza leśnik. I dodaje, że huragan to tylko epizod w ich codziennej egzystencji, z którym muszą sobie jakoś poradzić.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Resort środowiska ws. redukcyjnego odstrzału jeleniowatych
 • Resort środowiska ws. redukcyjnego odstrzału jeleniowatych

  Odstrzał redukcyjny może zarządzić nadleśniczy po zasięgnięciu opinii Polskiego Związku Łowieckiego, w przypadku nadmiernego zagęszczenia zwierzyny, zagrażającego trwałości lasów.
 • Co ze zmniejszeniem zagęszczenia populacji dzików?
 • Co ze zmniejszeniem zagęszczenia populacji dzików?

  Myśliwi zrzeszeni w Polskim Związku Łowieckim w sezonie łowieckim 2017/2018 pozyskali 340 tys. sztuk dzików, co stanowiło 92% wykonania planu pozyskania tego gatunku, prowadzącego do zmniejszenia...
 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • Nieużytki życia – miedze i zadrzewienia
 • Nieużytki życia – miedze i zadrzewienia

  Dawniej była przyczyną niejednej wojny pomiędzy sąsiadami, a spory te były często krwawe i zajadłe. Miedza, bo o niej mowa, stanowiła świętą granicę. Swojego znaczenia nie utraciła do...
 • Będą ułatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich
 • Będą ułatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl