MRiRW ogłasza sukces Polski w negocjacjach WPR

Sukcesem dla polskiego rolnictwa zakończyły się dwudniowe negocjacje (20-21 marca 2013) w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej, poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba.

MRiRW ogłasza sukces Polski w negocjacjach WPR

Polska zrealizowała zakładane priorytety negocjacyjne prawie w 100%. Wśród najważniejszych dla Polski postanowień wypracowanego kompromisu znalazły się zagadnienia związane z płatnościami bezpośrednimi, wsparciem rozwoju obszarów wiejskich, a także wspólnej organizacji rynków rolnych – powiedział minister.

Ministrowi, podczas wszystkich etapów unijnych negocjacji towarzyszyła Zofia Krzyżanowska, radca generalny w MRiRW, która przyznała, że był to bardzo trudny do wypracowania kompromis. Sukces ten był jednak możliwy dzięki podjęciu wczesnych, aktywnych działań negocjacyjnych oraz zawarciu dobrych sojuszy z silnymi partnerami w UE.


Polska uzyskała zgodę na stosowanie systemu płatności bezpośrednich SAPS do końca 2020 roku. Ponadto ustalono, że w ramach płatności bezpośrednich będzie można wypłacać część płatności (12% koperty krajowej) w powiązaniu z produkcją. Ten postulat miał wielu zdecydowanych przeciwników wśród państw członkowskich UE.

Kolejnym sukcesem negocjacyjnym ministra rolnictwa jest uzyskanie zgody na zwiększenie współfinansowania działań inwestycyjnych dla rolników i przedsiębiorców z regionu Mazowsza. – W obecnej perspektywie finansowej region Mazowsza utracił status „słabiej rozwiniętego” regionu, co dla rolników z Mazowsza oznaczałoby niższy poziom współfinansowania działań inwestycyjnych (40%). Byłaby to sytuacja niekorzystna dla rolników i dyskryminująca w porównaniu do pozostałych regionów Polski, których poziom współfinansowania wynosi 50%. Jednak również tutaj udało nam się osiągnąć kompromis i uzyskać zgodę na równe traktowanie rolników z wszystkich regionów naszego kraju – podkreślił Stanisław Kalemba.

Ostateczny kształt wspólnej polityki rolnej będzie wypracowany w drodze negocjacji Rady z Parlamentem Europejskim. Przewidywany termin osiągnięcia porozumienia – to koniec czerwca br. Następnie Komisja Europejska przygotuje podstawy prawne odzwierciedlające kształt zreformowanej Wspólnej Polityki Rolnej, na podstawie których Polska przygotuje przepisy krajowe.

Szczegółowe kwestie przyjęte na Radzie Ministrów znajdziesz na następnej stronie...



Tagi:
źródło: