W Brukseli o przyszłości WPR

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu rady ministrów rolnictwa Unii Europejskiej.

W Brukseli o przyszłości WPR
Głównym punktem obrad w części  rolnej Rady była dyskusja dotycząca kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r.
 
Prezydencja bułgarska przygotowała konkluzje podsumowujące dotychczasową dyskusję na temat tej polityki. W tym samym punkcie obrad dyskutowana była deklaracja Polski i Państw Bałtyckich podpisana 12 marca 2018 r. przez ministrów rolnictwa w Rydze (Łotwa).
 
Priorytetem w polityce rolnej UE dla Polski i państw Bałtyckich jest wyrównanie dopłat bezpośrednich. Wnioskują o to również inne państwa UE takie jak: Portugalia, Słowacja, Rumunia.
 
Jednym z głównych punktów wspólnej deklaracji Polski oraz państw bałtyckich jest zapis dotyczący wyrównania dopłat: „wnioskujemy o sprawiedliwość i równość między państwami członkowskimi i nalegamy, aby zakończyć proces pełnego wyrównania płatności bezpośrednich między państwami członkowskimi. Podkreślamy, że wszyscy rolnicy w UE muszą spełniać te same standardy i wymogi oraz stawić czoła tym samym wyzwaniom.”
 
Ministrowie Polski oraz państw bałtyckich wnioskowali o wprowadzenie tego zapisu do konkluzji Rady.
 
Podczas dyskusji na wczorajszej radzie ministrów wiele państw członkowskich stanowczo sprzeciwiło się zapisom dotyczącym pełnej konwergencji zewnętrznej, czyli wyrównaniu dopłat bezpośrednich w UE ( m.in.: Niemcy, Dania, Holandia, Włochy, Grecja, Belgia, Austria, Malta, Cypr). W tej grupie są państwa, które wypłacają obecnie rolnikom najwyższe dopłaty bezpośrednie w przeliczeniu na hektar.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: