Podrobione i nielegalnie wprowadzane do obrotu środki ochrony roślin to problem ogólnoświatowy

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie międzyinstytucjonalnej grupy zadaniowej ds. nielegalnych środków ochrony roślin. Główny celem spotkania było omówienie rezultatów dotychczasowych działań, a także wypracowanie rozwiązań pozwalających na podniesienie skuteczności inicjatyw podejmowanych przez poszczególne instytucje.

Podrobione i nielegalnie wprowadzane do obrotu środki ochrony roślin to problem ogólnoświatowy

Podrobione oraz nielegalnie wprowadzane do obrotu środki ochrony roślin to problem ogólnoświatowy, a jego skala jest coraz bardziej niepokojąca. Obrót i stosowanie nieoryginalnych środków ochrony roślin stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia  ludzi, zwierząt i środowiska. Jest to problem bardzo złożony, dlatego skuteczne zwalczanie tego procederu wymaga zaangażowania wielu instytucji.


W związku z powyższym w siedzibie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, w dniu 17 listopada 2016 r., zebrali się przedstawiciele organów, w których kompetencjach leży zapobieganie i walka z wprowadzaniem do obrotu nielegalnych środków ochrony roślin. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele GIORiN, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Prokuratury Krajowej, Komendy Głównej Policji, Służby Celnej, a także reprezentanci Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin oraz Polskiego Stowarzyszenia Obsługi Rolnictwa.


Celem spotkania było omówienie rezultatów dotychczasowego współdziałania oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań w celu podniesienia skuteczności inicjatyw podejmowanych przez poszczególne instytucje. Ustalono, że spotkania będą się odbywać cyklicznie.



Tagi:
źródło: