Sezonowy spadek popytu na środki produkcji dla rolnictwa

W lipcu 2016 r. zaobserwowano sezonowy spadek popytu na środki produkcji dla rolnictwa, co sprzyjało obniżkom cen.

Sezonowy spadek popytu na środki produkcji dla rolnictwa
PotaniaÅ‚y gÅ‚ównie nawozy mineralne oraz bezpoÅ›rednie noÅ›niki energii. Ceny pestycydów, maszyn rolniczych i materiaÅ‚ów budowlanych pozostaÅ‚y na poziomie poprzedniego miesiÄ…ca. PogorszyÅ‚y siÄ™ stosunki cen wiÄ™kszoÅ›ci Å›rodków produkcji do cen zbóż. Åšrodki produkcji dla rolnictwa potaniaÅ‚y jednak w odniesieniu do żywca wieprzowego.
 
CharakterystycznÄ… cechÄ… rynku nawozów mineralnych jest sezonowość zakupów i zwiÄ…zane z niÄ… sezonowe zmiany cen. W lipcu zapotrzebowanie na nawozy mineralne byÅ‚o wyraźnie mniejszy niż w poprzednich miesiÄ…cach co zmuszaÅ‚o dystrybutorów do wprowadzania kolejnych już w 2016 roku spadków cen. Mniejsze zapotrzebowanie byÅ‚o z kolei nastÄ™pstwem sÅ‚abej koniunktury na podstawowych rynkach rolnych.
 
Jak podajÄ… Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Å»ywnoÅ›ciowej, ceny nawozów zmniejszyÅ‚y siÄ™ Å›rednio o 1,3% w porównaniu z poprzednim miesiÄ…cem, przy czym zniżki odnosiÅ‚y siÄ™ gÅ‚ównie do nawozów azotowych. WÅ›ród nich najbardziej potaniaÅ‚a saletra amonowa o 2,7% oraz saletrzak o 1,8%. Wyraźna obniżka cen zostaÅ‚a zaobserwowana też w przypadku superfosfatu granulowanego oraz fosforanu amonu o 1,3%.
 
Ceny pozostaÅ‚ych nawozów mineralnych byÅ‚y też niższe niż miesiÄ…c wczeÅ›niej. W obrÄ™bie 12 miesiÄ™cy nawozy mineralne potaniaÅ‚y o 4,2%, w tym przede wszystkim nawozy azotowe, np. saletra amonowa o 9,8%, saletrzak o 8,8%, a mocznik o 7,3%. W przypadku pozostaÅ‚ych analizowanych nawozów zmiany cen byÅ‚y wyraźnie mniejsze.
 
Do koÅ„ca tego roku ceny nawozów powinny jeszcze zmaleć. Dystrybutorzy nawozów bÄ™dÄ… prawdopodobnie wprowadzać posezonowe zniżki w celu obniżenia kosztów magazynowania. Spadkom cen nawozów na krajowym rynku bÄ™dÄ… ponadto sprzyjać mniejsze koszty produkcji w zwiÄ…zku z taniejÄ…cym gazem ziemnym a także malejÄ…ce ceny nawozów w handlu Å›wiatowym.
 
W lipcu 2016 r. stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż pozostaÅ‚ niezmienny w porównaniu z miesiÄ…cem poprzednim i byÅ‚y minimalnie lepszy niż w lipcu 2015 r. Na zakup 1 kg NPK należaÅ‚o przeznaczyć równowartość 5,9 kg pszenicy, a wiÄ™c 0,1 kg mniej niż rok wczeÅ›niej. Stosunkowo najtaÅ„szym nawozem mineralnym pozostaÅ‚a sól potasowa - równowartość 4,5 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 7,4 kg pszenicy.
 
Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej byÅ‚y w lipcu wyraźnie lepsze w odniesieniu do czerwca. Na zakup 1 dt NPK należaÅ‚o przeznaczyć równowartość 69 kg żywca wieprzowego, czyli o 7 kg mniej niż w poprzednim miesiÄ…cu oraz 19 kg mniej niż rok wczeÅ›niej.
 
Ceny nawozów wapniowych wzrosÅ‚y w lipcu o 0,4%. W ujÄ™ciu rocznym nawozy wapniowe podrożaÅ‚y z kolei o 14,6%.


Tagi:
źródło: