UE przyjmuje nowe przepisy o nawozach

UE przyjmuje nowe przepisy dotyczące wprowadzania środków nawożących do obrotu na rynku UE.

UE przyjmuje nowe przepisy o nawozach
Rada przyjęła 21 maja 2019 r. rozporządzenie, które harmonizuje normy dotyczące nawozów uzyskiwanych z minerałów fosforanowych oraz z surowców organicznych lub wtórnych w UE i stwarza nowe możliwości ich produkcji i sprzedaży na dużą skalę. Określa jednolite ograniczenia co do szeregu zawartych w nawozach mineralnych zanieczyszczeń, takich jak kadm.
 
Dzięki nowym przepisom na rynek UE będą mogły być wprowadzane tylko te nawozy, które spełniają surowe ogólnounijne wymogi co do jakości i bezpieczeństwa. Zanieczyszczenia w fosforanowych produktach nawozowych UE, na przykład kadm, mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub roślin, dla bezpieczeństwa lub dla środowiska. Dlatego też nowe przepisy ograniczą ich zawartość w nawozach. Zwiększą też produkcję i wykorzystywanie nawozów fosforanowych o niskiej zawartości kadmu oraz nawozów organicznych, a rolnikom zajmującym się uprawą bardziej przyjazną dla środowiska zapewnią większy wybór produktów.
 
Zgodnie z rozporządzeniem unijne produkty nawozowe noszące oznakowanie CE będą musiały spełnić pewne wymogi, aby korzystać ze swobodnego obrotu na rynku wewnętrznym UE. Dotyczą one m.in.: obowiązkowych maksymalnych dopuszczalnych poziomów substancji zanieczyszczających, stosowania określonych kategorii składników oraz etykietowania.
 
Producenci nawozów, które nie noszą oznakowania CE, będą wciąż mieli możliwość wprowadzania ich do obrotu na swoim rynku krajowym.
 
Nowe rozporządzenie, które zastąpi rozporządzenie o nawozach z 2003 r., obejmuje wszystkie rodzaje nawozów (mineralne, organiczne, polepszacze gleby, podłoża do upraw itd.).
 
Po podpisaniu akt ukaże się w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20 dni później. Zacznie obowiązywać 3 lata od wejścia w życie.
 
Komisja przedstawiła swój wniosek w marcu 2016 r. jako część unijnego planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym. Wniosek ma m.in. zachęcić do produkcji na dużą skalę nawozów z krajowych surowców organicznych lub surowców wtórnych zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym, w której odpady przekształca się w składniki odżywcze dla upraw.


Tagi:
źródło: