| Autor: redakcja1

Większe zbiory owoców, mniejsze warzyw w 2013 r.

We wrześniowym szacunku zbiorów GUS utrzymał prognozy dotyczące wzrostu produkcji owoców w kraju – informuje Bank BGŻ.

Większe zbiory owoców, mniejsze warzyw w 2013 r.
W związku z tym, według danych wyniesie ona 3,95 mln t, a więc będzie o 2,7% większa niż w 2012 r, przy czym wzrost produkcji owoców z drzew oceniony został na 2,6% - 3,4 mln t, a owoców jagodowych na 3,3% - 576 tys. t.
 
Minimalnie w górę skorygowane zostały zbiory jabłek, które mają ukształtować się w granicach 2,925 mln ton, tj. o 1,6% większym niż w roku poprzednim oraz o blisko 1% wyższym od lipcowych oczekiwań.
 
Niemniej jednak, w sierpniu 2013 roku notowano nie najlepsze warunki wilgotnościowe dla wzrostu krajowych owoców, chociaż ich poprawa we wrześniu pozwala oczekiwać, że plony i zbiory owoców takich jak jabłka, gruszki czy też śliwki osiągną bardzo dobry poziom.
 
Poza tym utrzymano szacunki związanych ze wzrostem produkcji truskawek, wiśni czy też porzeczek. Z kolei prognozy dotyczące tegorocznych zbiorów malin zostały zmniejszone. Z uwagi na niesprzyjającą aurę pogodową w sierpniu, prawdopodobnie niższe będą zbiory odmian jesiennych. Natomiast to przełoży się na 4,4% zniżkę zbiorów tych owoców w kraju ogółem w odniesieniu do rekordowych 127 tys. t w 2012 roku.
 
Brak odpowiedniej wilgoci w omawianym czasie niekorzystnie wpłynął także na uprawy warzyw gruntowych. W konsekwencji tego również oczekiwania co do ich zbiorów są bardziej pesymistyczne niż przed dwoma miesiącami. Według danych, łączne zbiory warzyw gruntowych w kraju wyniosą 4,28 mln ton i będą o 5,9% mniejsze niż przed rokiem.
 
Największy spadek w relacji rocznej zanotuje się w przypadku produkcji kalafiorów, bo o 10,6% do 220 tys. ton, podczas gdy jeszcze w lipcu wskazywano na nieznaczny jej wzrost. Podobna sytuacja odnosi się do zbiorów ogórków gruntowych czy też buraków ćwikłowych, które według najnowszej prognozy mają ulec zmniejszeniu odpowiednio o 3,6 i 4,4%. O 8,4% mniej niż przed rokiem zostanie zebranej kapusty, marchwi o 7,1% oraz cebuli o 4,9%.
 
Na znacznie mniejszym poziomie niż rok wcześniej ukształtują się także zbiory ziemniaków wynoszące 5,7 mln ton. Przyczyną tego będzie przede wszystkim ograniczenie obszaru krajowych upraw, wynikające z zawirowań pogodowych w okresie nasadzeń. Zmniejszenie produkcji ziemniaków wpisze się więc w obserwowany od wielu lat, spadkowy trend wysokości zbiorów w Polsce – podkreśla Bank BGŻ.
 


Tagi:
źródło: