| Autor: redakcja6

Owce jako żywe kosiarki do wałów przeciwpowodziowych

Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach opracował nowy, innowacyjny projekt, zgodnie z którym małe zwierzęta trawożerne zostaną wykorzystane do naturalnego utrzymania obwałowań przeciwpowodziowych.

Owce jako żywe kosiarki do wałów przeciwpowodziowych
W opinii wielu badaczy wykorzystanie małych zwierząt do utrzymania obwałowań i grobli nie wybiega poza obowiązujące normy prawne. Ponadto o konieczności wprowadzenia takich działań przemawia fakt, iż stosowana obecnie na masową skalę pielęgnacja mechaniczna jest wysoce kosztowna i zdarza się, że w wielu miejscach – nieskuteczna.
 
Jak zaznacza MODR, wykorzystanie owiec jako „żywych kosiarek” jest w pełni uzasadnione poprzez selektywny sposób przegryzania roślin przez owce oraz udeptywania podłoża. Takie zabiegi bowiem korzystnie wpływają na utrzymanie w runi gatunków roślin i zmniejszają udział gatunków rozluźniających darń. Regularne spasanie stanowi również czynnik płoszący zwierzęta drążące nory i jamy.
 
Przygotowując podstawę projektu badawczo-wdrożeniowego  o nazwie: ”Analiza wykorzystania małych zwierząt trawożernych do innowacyjnego, naturalnego utrzymania obwałowań przeciwpowodziowych we właściwym stanie”, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaplanował wraz z UR w Krakowie 3-letnie badania naukowe. Ich celem jest wysunięcie odpowiedzi na następujące pytania:
  • Czy ta metoda utrzymania obwałowań przeciwpowodziowych będzie miała wpływ na środowisko naturalne poprzez spływ zanieczyszczeń organicznych do cieków wodnych?
  • Czy wypasanie owcami wpłynie na zadarnienie obwałowań?
  • Czy zmieni się skład botaniczny runi, a w szczególności czy rozprzestrzenią się w glebie gatunki silnie krzewiących się traw?
  • Czy rzeczywiście zmieni się struktura gleby?
  • Czy zmniejszy się ilość szkodników drążących jamy i nory w skarpie wałów?
  • Jaka powinna być optymalna obsada zwierząt na jednostce powierzchni obwałowań?
  • Czy w związku z wypasem na terenach podmokłych, wystąpi istotnie wyższe zarażenie stada pasożytami?
Oraz, co najważniejsze:
Czy zastosowanie naturalnych metod pielęgnacji obiektów obrony przeciwpowodziowej może z powodzeniem zastąpić mechaniczne koszenie?
 
W przypadku, gdy badania zakończą się sukcesem, zostanie przygotowany system wsparcia dla rolników posiadających gospodarstwa rolne w pobliżu rzek i potoków. Będą oni musieli jednak wykazać chęć utrzymania wybranych odcinków obwałowań poprzez prowadzenie na nich wypasu - poinformował MODR.


Tagi:
źródło: