Porozumienie ws. biopaliw jeszcze w kwietniu

Jeszcze w kwietniu 2015 roku może dojść do osiągnięcia porozumienia w sprawie polityki w sektorze biopaliw – podaje FAPA/FAMMU.

Porozumienie ws. biopaliw jeszcze w kwietniu

7% limit zużycia biopaliw pierwszej generacji

Rada UE proponuje kompromis, zakÅ‚adajÄ…cy 7% limit zużycia biopaliw pierwszej generacji, tj. pochodzÄ…cych ze spożywczych surowców jak zboża czy rzepak i 0,5% nieobowiÄ…zkowy cel zużycia dla biopaliw zaawansowanych, a wiÄ™c produkowanych z surowców celulozowych jak wióry itd. Biopaliwa zaawansowane nie majÄ… być premiowane w zużyciu, przy czym wczeÅ›niej, w zależnoÅ›ci od surowca, miaÅ‚y siÄ™ liczyć kilkukrotnie wiÄ™cej niż ich faktyczny udziaÅ‚. PoÅ›rednie zmiany z tytuÅ‚u użytkowania gruntów rolnych na cele energetyczne, czyli ILUC nie majÄ… decydować o dopuszczeniu do rynku, ale KE ma przeprowadzić przeglÄ…d w tej sprawie w 2021 roku.

 

Parlament Europejski uzgodni z RadÄ… stanowisko 13 kwietnia, które na plenarne gÅ‚osowanie trafi 29 kwietnia.

 

W 2020 roku 10% energii w transporcie ma pochodzić z odnawialnych źródeÅ‚. Zwykle przyjmuje siÄ™, że cel ten zostanie wypeÅ‚niony przez biopaliwa ze wskazaniem na biodiesel. Aktualnie paliwa celulozowe nie sÄ… wytwarzane na komercyjnÄ… skalÄ™. W zwiÄ…zku z tym, ograniczenie zużycia biopaliw z surowców spożywczych wymusi konieczność szukania innych sposób wypeÅ‚nienia celu. Dlatego też pewne nadzieje pokÅ‚adane sÄ… w samochodach elektrycznych.

 

PoczÄ…tkowo Komisja Europejska chciaÅ‚a wprowadzenia 5% limitu dla biopaliw pierwszej generacji, a PE 6% limitu i 2,5% celu dla biopaliw zaawansowanych oraz wprowadzenia ILUC jako mechanizmu decydujÄ…cego o dopuszczeniu do rynku. Z niektórych ekspertyz wynika, że zapotrzebowanie na biopaliwa w UE lub surowce do ich produkcji bÄ™dzie miaÅ‚ wpÅ‚yw na strukturÄ™ upraw i zagospodarowania ziemi w paÅ„stwach trzecich, a wliczajÄ…c emisjÄ™ CO2 do atmosfery z wiÄ…zanÄ… z uprawÄ… surowców na cele energetyczne, w tym miÄ™dzy innymi przy produkcji nawozów i zbiorach, a także zmianach zwiÄ…zanych z przeksztaÅ‚cenia terenów zielonych na uprawy rolne, mogÄ… generować wiÄ™kszÄ… emisjÄ™ niż kopalne odpowiedniki.



Tagi:
źródło: