Chryzantemy wielokwiatowe

Chryzantemy wielokwiatowe (Dendranthema grandiflora) wywodzą się z Chin i Japonii. Do Europy zostały prowadzone przez Holendrów około 300 lat temu. Głównym sposobem uprawy chryzantem jest cykl całoroczny w szklarniach, ale również w gruncie, w rabatkach. Kwiaty cięte długo zachowują wartość dekoracyjną, przez co kwiaty te znalazły wielu wielbicieli wśród miłośników ogrodów.

Chryzantemy wielokwiatowe
Chryzantemy uprawiane w ogrodach i zimujące w gruncie nie są wymagającymi roślinami. Dobrze znoszą przymrozki, wartość dekoracyjną tych kwiatów niszczy temperatura dopiero poniżej -5oC. Choć nieliczne odmiany chryzantem w naszym klimacie zimują w gruncie, to bardzo rzadko kwiaty są porażane przez szkodniki czy choroby.

Charakterystycznym dla chryzantem jest bardzo płytki, ale silnie rozkrzewiony system korzeniowy. Olbrzymia dysproporcja między rozbudowaną częścią nadziemną, a  słabo rozwiniętym systemem korzeni występuje tylko u niektórych odmian tych kwiatów, to właśnie ta cecha sprawi, że wymagają żyznej, próchniczej i przepuszczalnej gleby o obojętnym odczynie pH (6-7). W roku poprzedzającym sadzenie roślin należy wybrać odpowiednio nasłonecznione miejsce dla kwiatów i nawieźć ziemię obornikiem lub kompostem oraz głęboko ją przekopać.

Chryzantemy kwitną od połowy sierpnia do późnej jesieni więc termin sadzenia wypada na wczesną wiosnę do początku lata. Dla dobrego rozkrzewienia roślin należy usunąć niezdrewniałe wierzchołki pędów 2-krotnie. Pod miejscem pierwszego uszczykiwania powinno się zostawić 5-7 liści. Drugie przeprowadza się, gdy pędy boczne mają 3-4 oddzielone liście. Bardzo ważnym jest,  aby  wszystkie pędy rośliny uszczykiwano na podobnym poziomie. Kwitnienie roślin będzie wówczas wyrównane. Jeżeli ostatnie uszczykiwanie zostanie wykonane na początku lipca opóźni się termin kwitnienia. Liczba zabiegów zależy od odmiany kwiatów. Chryzantemy dobrze znoszą przesadzanie (nawet w okresie kwitnienia), jednak wymagają potem regularnego i obfitego podlewania, należy wówczas uważać by kwiaty i liście pozostały suche. Przesadzanie roślin na nowe miejsce trzeba powtarzać co 3-4 lata.

Kwiaty najlepiej znoszą zimowanie jeżeli po przekwitnięciu nie zostaną ścięte ani przykryte. Wiosną rośliny przycinamy i należy pamiętać by podkarmić je nawozami organicznymi lub mineralnymi.

Chryzantemy rozmnaża  się wegetatywnie z sadzonek lub przez podział karp korzeniowych. Pierwszy sposób jest możliwy tylko w szklarniach. Karpy matecznych roślin wykopuje się na późną jesień i dołuje w miejscu z którego zima będzie można je przenieść do pomieszczenia. Karpy należy podkarmiać nawozami płynnymi raz w tygodniu, a sadzonki ukorzenia się w podłożu o grubości 6-8 cm na które składa się torf z piaskiem w proporcji 1:1. Podział karp matecznych wykonuje się wczesną wiosną i dzielimy nas, aby każdy pęd miał po 2-3 korzenie.


Tagi:
źródło: