| Autor: redakcja1

Prace polowe w grudniu

Koniec roku jest idealnym okresem na podsumowanie i ocenę całorocznej pracy. Ocenia się celowość i rentowność przedsięwzięć w produkcji roślinnej i wyciąga wnioski na rok następny.

Prace polowe w grudniu

Prace w polu

W tym czasie sprawdza się zabezpieczenia piwnic, magazynów i kopców na zimę przed ewentualnymi silnymi mrozami. Dokonuje się oceny plonów i zbiorów ze szczególnym uwzględnieniem bilansu pasz. Kończy orki zimowe, jeżeli pozwala na to pogoda. Na plantacjach wikliny, w zależności od warunków przystępuje się zbioru.

Prace w sadzie i ogrodzie

Od połowy grudnia przystępuje się do bielenia pni i nasady grubych konarów drzew owocowych, które zabezpieczy drzewa przed uszkodzeniami mrozowymi. W związku z tym, na 10 l wody daje się 2 kg wapna palonego i glinę krowieniec lub klajster z mąki, w celu lepszej przyczepności. Jednakże bielenie nie niszczy szkodników ani zarodników grzybów, za to chroni drzewa przed mechanicznymi uszkodzeniami spowodowanymi przez mróz.

Wraz z nadejściem mrozów zebrane owoce zabezpiecza się przed zamarznięciem i wysychaniem. Temperatura od 1-4 st. C jest najbardziej optymalna do przechowywania owoców przy wilgotności powietrza 95%. Nie należy owoców magazynować razem z warzywami, gdyż wydzielany przez owoce etylen powoduje niekorzystną zmianę smaku warzyw.

Dba się też o sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami. Dlatego też pamiętać należy o dokarmianiu wygłodzonych i zziębniętych ptaków. W tym czasie zwalcza się także myszy i nornice, zabezpiecza się nisko położone gałązki przed zającami.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: