| Autor: redakcja1

Przeceny za oceanem pociągnęły w dół unijną pszenicę i rzepak

Najmocniej straciła na wartości pszenica w Chicago, seria najbliższa potaniała tam o blisko 2%. W Paryżu analogiczny kontrakt zamknął dzień na tylko lekkim minusie.

Przeceny za oceanem pociągnęły w dół unijną pszenicę i rzepak
Eksport amerykańskiej pszenicy pozostaje nadal słaby i to pomimo gorszych zbiorów w kluczowych regionach upraw. Sprawą otwartą jest zachowanie Rosji w kolejnych miesiącach.
 
Największy eksporter pszenicy może wprowadzić cła na wywóz tego zboża, ale może też maksymalnie wykorzystać swoją przewagę rynkową, licząc na odbudowanie zapasów po kolejnych zbiorach.
 
Jak zauważa Andrzej Bąk z WGT S.A., soja, a za nią rzepak traciły w środę na wartości w obawie, że Biały Dom wprowadzi do końca tygodnia kolejne cła na importowane z Chin towary o wartości 2,5 mld dolarów. Tradycyjnie już Chiny powinny odpowiedzieć działaniami odwetowymi. Tymczasem zbiory soi i kukurydzy powinny się w USA zaczynać, a coraz to nowe prognozy zapowiadają olbrzymią produkcję kukurydzy i rekordową soi.
 
Ankieta przeprowadzona przez Allendale pokazała w środę, że średni plon kukurydzy w USA może osiągnąć poziom 177,7 buszli/akr, a w przypadku soi szacowany jest na 52,2 buszli/akr (rekord). Sierpniowe prognozy USDA opiewały odpowiednio na 178,4 b/a i 51,6 b/a. Najnowsze oficjalne prognozy USDA pojawią się już 12-go września.
 
Egipski GASC kupił w środę zaledwie 60 000 t rosyjskiej pszenicy w cenie niższej niż przed tygodniem.
 
Japonia zakupiła 107 965 ton pszenicy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady, z czego 54 412 t pochodziło USA.

USA sprzedały wczoraj 101 736 t kukurydzy do Meksyku, a Jordan kupił 60 000 t pszenicy twardej, z opcjonalnych źródeł pochodzenia.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: