| Autor: redakcja1

Pszenica i soja mocno straciły na wartości pod wpływem rosnących amerykańskich zapasów i możliwych problemów w eksporcie

Najbliższa seria na pszenicę potaniała w piątek o ponad 1% (majowa o 2%) i blisko 1% w skali tygodnia. Soja z realizacją w marcu straciła 2,3% i 3% w całym tygodniu, a w przypadku śruty sojowej przecena tygodniowa wyniosła blisko 5%. Najmniejsza przecena dotknęła kukurydzy, dla której miesięczny raport USDA był korzystny (korekta w górę amerykańskiego eksportu). Seria marcowa na kukurydzę potaniała w piątek 0,7%, ale zyskała 1,5% w skali całego tygodnia.

Pszenica i soja mocno straciły na wartości pod wpływem rosnących amerykańskich zapasów i możliwych problemów w eksporcie
Czwartkowy raport USDA pokazał spadek amerykańskiego eksportu pszenicy i soi, a w konsekwencji wzrost zapasów. Pszenica z USA (też unijna) wypierana jest przez tańsze ziarno rosyjskie, a soja przegrywa z nasionami pochodzącymi z Brazylii. Dla obu tych krajów USDA podniósł oczekiwany eksport w tym sezonie.
 
Niebawem może się okazać, że Chiny wprowadzą ograniczenia w imporcie amerykańskich towarów, w ramach działań odwetowych za nałożenie przez USA ceł na importowaną stal i aluminium. Chińczycy już wcześniej zapowiadali, że restrykcje mogą objąć soję, tym bardziej, że soję z USA można zastąpić tą pochodzącą z Ameryki Południowej.
 
Unijne kontrakty
 
W Paryżu mocno taniała w piątek pszenica i rzepak. Seria marcowa na pszenicę (wygasa dzisiaj) straciła 3 euro (-1,8%) do 160 eur/t, a majowy rzepak zamknął sesję na 1,1% minusie (-3,75 euro) i kosztował tylko 346,25 eur/t. W skali tygodnia oznacza to przecenę pszenicy o 3,5 euro (-2,1%), a dla rzepaku aż o 9 euro (-2,5%). Pszenica unijna i rzepak tracą naśladując zachowanie amerykańskich kontraktów. Dodatkowa presja spadkowa wywierana jest na rzepak ze strony rynku olejów roślinnych.

Jedynie czerwcowa seria kukurydzy zamknęła piątkową sesją na symbolicznym plusie z ceną zamknięcia 163,5 eur/t. W całym tygodniu kontrakt ten podrożał 0,5% (+0,75 euro).

Marcowa prognoza USDA była prospadkowa dla unijnych zbóż. Amerykanie pokazali spadek unijnego eksportu pszenicy (z 26 do 25 mln ton) i wzrost zapasów na koniec tego sezonu. Na rynku kukurydzy skorygowano w górę unijną produkcję (z 60,1 do 61,1 mln t) tylko w części zagospodarowaną przez wzrost konsumpcji.

 
Zamówienia na amerykańską soję i kukurydzę nasiliły się, przed możliwymi działaniami odwetowymi ze strony ważnych partnerów handlowych. Przypominam, że w czwartek USA wprowadziły cła na importowaną stal i aluminium. W piątek USDA poinformował o nowej sprzedaży eksportowej 183 tys. ton amerykańskiej soi z dostawą do Chin i 205 tys. ton do nieznanego odbiorcy, oraz 260 tys. ton kukurydzy anonimowego odbiorcy.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!