Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Skup mleka w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Od początku bieżącego roku w Polsce utrzymywały się silne spadkowe tendencje wolumenu skupu...

Od początku bieżącego roku w Polsce utrzymywały się silne spadkowe tendencje wolumenu skupu mleka – informują analitycy Banku BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Główną przyczyną spadku produkcji mleka na początku roku były obawy o przekroczenie kwoty mlecznej, wspierane kampanią informacyjną przez Ministerstwo Rolnictwa i Agencję Rynku Rolnego.
 
Wprawdzie z danych GUS wynika, że w marcu do mleczarni trafiło o 12% więcej mleka niż miesiąc wcześniej, a jego ilość ukształtowała się na poziomie 789,4 mln litrów. Niemniej jednak sytuacja ta spowodowana była mniejszą liczbą dni w lutym bieżącego roku. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2012 był to już spory spadek (1%), zważywszy na fakt, że w pierwszym półroczu 2012 skup mleka w Polsce był o 9% wyższy niż przed rokiem.
 
W związku z obniżkami produkcji mleka jakie miały miejsce od początku roku, przewiduje się, że kwota mleczna zostanie przekroczona jedynie w minimalnym stopniu. Ze wstępnych danych zebranych przez Agencję Rynku Rolnego wynika, że w okresie od 1 kwietnia 2012 roku do 31 marca 2013 roku dostawy mleka do mleczarni wyniosły 9,818 mln ton. Jeśli dane te utrzymają się na podobnym poziomie, krajowa kwota mleczna zostanie przekroczona jedynie o 0,1%, czyli o około 10 mln kg.
 
Zdaniem ekspertów ARR, stawka opłaty dodatkowej z tytułu przekroczenia kwoty mlecznej wyniesie około 2,5 grosze za 1 kg mleka, wprowadzonego do obrotu ponad limit.
 
W związku z ograniczeniem możliwości wzrostu skupu mleka, od początku roku utrzymywały się dość wysokie jego ceny. Według danych GUS, w okresie od stycznia do końca marca bieżącego roku producenci mleka otrzymywali średnio 124 zł/hl, czyli tylko o 2% mniej niż w tym samym czasie roku 2012.
 
W opinii analityków, najbliższe miesiące przyniosą jednak stabilizację cen tego surowca.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Walka z amatorami nielegalnych rajdów...
 • Walka z amatorami nielegalnych rajdów...

  Po raz drugi w tym roku nadleśnictwo z terenu RDLP w Łodzi przeprowadziły akcję „Quad”, podczas której ukarano amatorów nielegalnych rajdów po lasach. Każdego roku, za nielegalne wjazdy do...
 • Spadek cen cukru
 • Spadek cen cukru

  Na krajowym rynku utrwala się zniżkowy trend cen, o czym decyduje spadek cen cukru białego na świecie oraz duża produkcja w kampanii 2017/2018. W sierpniu br. ceny zbytu cukru w workach zmalały o...
 • Groźne zjawiska atmosferyczne coraz częściej pojawiają się w Polsce
 • Groźne zjawiska atmosferyczne coraz częściej pojawiają się w Polsce

  Orkan Ksawery, trąby powietrzne, potężne burze – coraz częściej tego typu zjawiska atmosferyczne pojawiają się w Polsce. Tylko w wyniku sierpniowych i październikowych nawałnic śmierć...
 • Zmiany w koniunkturze w I półroczu 2017 r.
 • Zmiany w koniunkturze w I półroczu 2017 r.

  Według GUS, ocena sytuacji ogólnej, jak również opłacalności produkcji rolniczej w I półroczu 2017 r. była najmniej pesymistyczna w zestawieniu z wynikami wszystkich poprzednich edycji badania.
 • Mniejsze zbiory zbóż
 • Mniejsze zbiory zbóż

  Zbiory zbóż w 2017 r. są oceniane na 2,07 mld ton1, tj. o 3% mniej niż w poprzednim roku.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl