Sytuacja na rynku wieprzowiny i wołowiny (Q2 2013 r.)

Na początku II kwartału 2013 r. na rynku trzody dominowały tendencje spadkowe. Jednak już od początku czerwca, za sprawą wzrostowej dynamice eksportu i rozpoczęciu sezonu grillowego, nastąpiło ożywienie na rynku – informuje Bank BGŻ.

Sytuacja na rynku wieprzowiny i wołowiny (Q2 2013 r.)

W rezultacie przeciętna cena wyniosła 5,34 zł/kg i znalazła się w górnej granicy przewidywanego przez Bank BGŻ przedziału 5,21-5,34 zł/kg. Oznacza to, że średnia cena trzody w II kw. była o 2,2% wyższa niż w poprzednim kwartale.

Z kolei ceny bydła w II kw., kontynuowały tendencje spadkową. W okresie trzech miesięcy spadły o 4,1%, czyli o 0,27 zł/kg. W efekcie średnia cena wołowiny na rynku, według danych MRiRW, wyniosła 6,25 zł/kg, a zatem znalazła się nieznacznie powyżej prognozowanego przez nas przedziału 6,06-6,24 zł/kg.

Zdaniem analityków, dane GUS za marzec tego roku wskazują na 5% spadek w pogłowia trzody w kraju w skali roku. Podobnie, według prognoz Eurostat w II kw. w Polsce nastąpiły także głębokie, bo sięgające 13% zniżki w produkcji do poziomu 4 mln szt. w II kwartale, czyli o ok. 620 tys. szt. mniej niż przed rokiem.

Ponadto, II i III kw. charakteryzuje się mniejszą średnią masą tuszy wieprzowej. W analizowanym czasie odnotowano spowolnienie przywozu mięsa wieprzowego w I połowie br, tj. spadek o 0,7% w relacji rocznej do poziomu 289 tys. t. Czynniki te wskazują na mniejszą ilość mięsa na rynku.

Obserwowany wzrost cen w II kwartale był także wspierany przez wysoką dynamikę eksportu wieprzowiny w I półroczu wynoszącą 20% w skali roku, dodatkowo wspieraną przez korzystny kurs złotego w stosunku do euro. Jeżeli zatem, sytuacja popytowo-podażowa na rynku utrzyma się w następnych miesiącach ceny mogą jeszcze nieznacznie wzrosnąć.

Niemniej jednak, na światowych rynkach ceny pasz wykazują tendencje spadkowe, co powinno wpłynąć na poprawę opłacalności produkcji trzody w krótkim okresie. Niezwykle istotnym czynnikiem, mogącym mieć wpływ na ceny na rynku w II połowie roku jest potencjalne wprowadzenie dodatkowych środków ochrony rynku przez Rosję.

Związane jest to z wykrytym w sierpniu 2013 r. przemytem hiszpańskiej wieprzowiny w partii mięsa pochodzącego z Polski. Zyskuje to szczególnie na znaczeniu biorąc pod uwagę wzrost o niemal 200% importu polskiej wieprzowiny przez Rosję w pierwszym półroczu 2013 roku. Kraj stał się tym samym czwartym pod kątem wartości wywozu rynkiem zbytu dla Polski. W związku z tym, w III kw. ceny na rynku trzody prawdopodobnie będą od 4 do 7% większe niż rok wcześniej.

Na rynku wołowiny II kw. charakteryzował się kolejnymi obniżkami cen żywca, do czego przyczyniła się stagnacja w eksporcie. Według danych Eurostat w pierwszej połowie bieżącego roku kontyngent wysyłki mięsa świeżego lub chłodzonego był o 11% mniejszy niż przed rokiem, tj. spadek o 13 tys. t. Ta zniżka została zrekompensowany w pewnym stopniu 17% wzrostem eksportu mięsa mrożonego w relacji rocznej, co oznacza przyrost o 4 tys. t.

Jednakże całkowity wolumen eksportu wołowiny zmalał o 7% w obrębie roku. Na tak spory spadek mogło wpłynąć wprowadzenie zakazu uboju rytualnego w Polsce. W sytuacji, gdy blisko 90% krajowej produkcji wołowiny jest przeznaczana do wywozu, takie negatywne sygnały o dynamice eksportu mogły wywrzeć presję na spadki cen na rynku.

Natomiast z danych Eurostat wynikają obniżki w ubojach w kraju, głównie dotyczy to klasy bydła do 24 miesięcy. Świadczą o tym dane za II kw., które wskazują na niski poziom ubojów, o 0,5% mniejszy niż w poprzednim kw. i aż o połowę poniżej poziomu ubojów z poprzedniego roku.

Zdaniem analityków, na kształtowanie się cen decydujące znaczenie będą miały zmiany po stronie eksportu w II półroczu 2013 roku. Można się spodziewać, że eksporterzy wołowiny w obliczu utracenia niektórych rynków eksportowych dla mięsa koszernego, będą poszukiwać nowych rynków zbytu.

Zatem sytuacja w wymianie handlowej powinna powoli ulegać poprawie. Za pewnym ożywieniem na rynku przemawia także dynamika cen unijnych, które systematycznie się umacniają – zaznaczają eksperci Banku BGŻ.



Tagi:
źródło: