Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Drzewa i rowy przy granicy działki - regulacje prawne

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W jakiej odległości od granicy działki może sąsiad posadzić drzewa lub wykopać rów? Na to...

W jakiej odległości od granicy działki może sąsiad posadzić drzewa lub wykopać rów? Na to pytanie postanowiła odpowiedzieć gospodarzom Wielkopolska Izba Rolnicza. Pełną treść porady zamieszczamy poniżej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Niestety, ale przepisów, które normowałyby wprost konkretne odległości nasadzeń bądź kopania rowów, brak. Pozostają przepisu KC tzw. prawa sąsiedzkiego, tj. art. 144-158.

W myśl art. 144 właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Natomiast zgodnie z art. 147. Właścicielowi nie wolno dokonywać robót ziemnych w taki sposób, żeby to groziło nieruchomościom sąsiednim utratą oparcia. Z kolei art. 148-150 uprawniają właściciela sąsiedzkiego gruntu do obcięcia zwieszających się gałęzi na teren jego działki, a także przechodzących z sąsiedniej posesji korzeni. Jednakże w takim wypadku właściciel powinien uprzednio wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Prawo w tej kwestii pozwala na usunięcie gałęzi, ale pamiętajmy, że stanowią one własność sąsiada, której nie wolno zniszczyć. Dlatego pozbycie się gałęzi musi zostać wykonanie w sposób odpowiedni. Najlepiej sadzić drzewa czy krzewy w takiej odległości, aby rozrośnięte gałęzie nie wykraczały poza teren działki. Pamiętać trzeba także, że drzewa mogą po pewnym czasie zacieniać dom lub ogród sąsiada. Jeżeli będzie to ponad przeciętną miarę utrudniało korzystanie z działki sąsiedniej jej właściciel może domagać się usunięcia roślinności znajdującej się przy granicy jego działki. Zdaniem WIR najważniejsza jest jednak zasada dobrosąsiedzkiego zachowania. Najlepiej zatem działań w porozumieniu z sąsiadem.


Co do drzew i krzewów to Sądy chętnie posiłkowo sięgają do regulacji Regulaminu Rodzinnych Ogrodów Działkowych, w którym mowa o tym, że:

  1. drzewa owocowe i karłowe - ogólna zasada nakazuje, aby sadzić je w odległości co najmniej 2 metrów od granicy. W zależności od rodzaju owoców, które wypuszczają, odległość ta może być większa. Przykładowo orzech włoski wymaga minimalnej odległości o zasięgu 5 metrów;
  2. krzewy owocowe - wymagają sadzenia w odległości 1 metra od granicy. Szczegółowe wytyczne dotyczące drzew i krzewów owocowych znajdują się w 118 paragrafie regulaminu;
  3. drzewa i krzewy ozdobne - dopuszcza się sadzenie na terenach działkowych słabo rosnących odmian drzew i krzewów ozdobnych - wymagana odległość to minimum 2 metry;
  4. żywopłoty - odległość zielonego ogrodzenia od granicy z sąsiadami musi wynosić połowę (minimum) jego wysokości.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl