Kontrowersje wokół zakazu upraw GMO

W czerwcu 2014 roku Rada Rolna określiła jako otwarte swe stanowisko w odniesieniu do określenia przyczyn legalnej możliwości dla państw chcących zakazać uprawy GMO – podaje FAMMU/FAPA.

Kontrowersje wokół zakazu upraw GMO

Zakaz upraw GMO

Tymczasem dnia 3 września 2014 roku na posiedzeniu Rady ds. Środowiska pojawiły się głosy, aby umożliwić większą ochronę prawną państwom, które chcą zakazać uprawy GMO. Chodzi o to, aby te kraje nie mogły zostać pozwane do sądu przez producentów GMO.
 
Jak określił to przedstawiciel belgijskich zielonych Bart Stres - Potrzebujemy jasną listę przyczyn zakazu uprawy roślin zmodyfikowanych genetycznie, co zapobiegnie wszelkim niejasnościom, poprawi przejrzystość systemu czy zlikwiduje wszelkie problemy (prawne) wynikające z uprawy.
 
Prawdopodobnie stanowisko zostanie poddane pod głosowanie na początku listopada tego roku w nadziei, że Rada porozumie się w tej kwestii do końca 2014 roku.
 
Wcześniej dnia 12 czerwca br. podczas posiedzenia w Luksemburgu Rada ds. Środowiska UE osiągnęła konsensus, dzięki któremu możliwy będzie zakaz upraw GMO przez kraje członkowskie.
 
Z kolei nowy przewodniczący KE Juncker zapowiedział nawet w lipcu br., że zakaz uprawy GMO mógłby być uzasadniony z przyczyn politycznych czy ideologicznych. Juncker zaprezentował także stanowisko polityczne na lata 2014-2019 w którym ocenił, że nie jest w porządku jeśli aktualnie Komisja wbrew stanowisku większości państw członkowskich może zalegalizować produkt GMO do importu i przerobu.


Tagi:
źródło: