Tanieje unijne masło, ale ceny nadal wysokie (listopad 2013)

Ceny masła w okresie od połowy kwietnia do końca lipca na głównych rynkach Unii Europejskiej wykazywały niewielkie wahania. Sierpień przyniósł z kolei delikatne wzrosty. Natomiast obecnie sytuacja ulega polepszeniu, a obniżeniu cen przetworów mlecznych nie tylko w krajach Wspólnoty, ale również na półkuli południowej sprzyja sezonowy wzrost produkcji – poinformowała FAMMU/FAPA.

Tanieje unijne masło, ale ceny nadal wysokie (listopad 2013)
Pomimo notowanych spadków, ceny masła na terenie Unii Europejskiej są jednak znacznie wyższe niż przed rokiem. Dnia 3 listopada średnia ważona cena masła w państwach członkowskich wyniosła 4,06 euro/kg i była o 2,71% niższa w relacji miesięcznej, ale jednocześnie o 24,95% wyższa w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.
 
W tym samym czasie ceny masła na rynku głównego producenta w Unii – Niemiec, były stabilne i od początku października utrzymywały się na poziomie 4,35 euro/100 kg. Z kolei u drugiego ważnego potentata – Holandii w ostatnich tygodniach odnotowano zniżki i dnia 3 listopada 2013 roku, ceny tłuszczu wyniosły 4,10 euro/kg, co oznacza spadek o 2,38% w relacji miesięcznej. Niemniej jednak, w obu przypadkach ceny te przekraczały o 25-30% notowania sprzed roku.
 
Z kolei w Polsce, będącej czwartym krajem UE pod względem wielkości wytwórstwa tego artykułu mleczarskiego, w ostatnich tygodniach obserwowano podobną dynamikę zmian do średniej unijnej. Trzeciego dnia listopada ceny masła kształtowały się na poziomie 3,81 euro/kg i były niższe o 2,56% m/m, co w przeliczeniu na złotówki daje 3,33% spadek do poziomu 15,95 zł/kg. Jednocześnie przewyższały one ceny interwencyjne o 54,6% i były o 6,11% niższe od średniej dla całej Wspólnoty. Dzięki temu polski tłuszcz jest wciąż konkurencyjny wśród państw członkowskich, będących głównymi partnerami w handlu tym przetworem mleczarskim.
 
W porównaniu z największym rywalem Unii Europejskiej pod względem produkcji masła – Stanami Zjednoczonymi, obecnie ceny tłuszczu na terenie Wspólnoty są o około 1647 euro/tonę wyższe od jego notowań w USA. Na wysokim poziomie pozostają natomiast notowania masła eksportowanego z Nowej Zelandii i Australii do portów Europy Płn, uznawanych za ceny światowe, które nadal są niższe od unijnych – o 1041 euro/tonę.
 
Jak podkreśla FAMMU/FAPA, znacznie wyższe ceny masła w Unii w porównaniu z rokiem poprzednim, nie spowodowały obniżenia produkcji. Według Komisji Europejskiej, w okresie od stycznia do końca lipca 2013 roku, wytwórstwo tłuszczu było o zaledwie 0,2% niższe niż w tym samym czasie 2012 roku. Oprócz tego, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku poza granice Unii wyeksportowano o 5,3% mniej masła niż w analogicznym okresie roku ubiegłego, a jeszcze po pięciu miesiącach obserwowano 4,4% zwyżkę w ciągu roku.


Tagi:
źródło: