Przyczyny zawieszenia unijnego wsparcia dla producentów serów

Komisja Europejska zawiesiła program wsparcia dla producentów serów, którzy zostali poszkodowani w wyniku rosyjskiego embarga na żywność. Zdaniem rzecznika KE ds. rolnictwa Rogera Waite’a Komisja Europejska zatrzymała system prywatnego przechowywania sera z uwagi na niewspółmierne wartości odnotowane w regionach, które tradycyjnie nie eksportują sporych ilości tego produktu do Rosji.

Przyczyny zawieszenia unijnego wsparcia dla producentów serów

Prywatne przechowywanie serów

Jak przypomina FAMMU/FAPA w celu złagodzenia skutków embarga, KE zaproponowała wsparcie dla unijnych producentów masła, odtłuszczonego mleka w proszku oraz niektórych rodzajów serów. Producenci mają otrzymywać dopłatę do pokrycia kosztów prywatnego przechowywania tych produktów przez okres od trzech do siedmiu miesięcy, co da im czas na znalezienie innych niż rosyjski rynek zbytu na swoje produkty.
 
Z nieoficjalnych informacji wynika, że w pierwszym tygodniu obowiązywania programu 87% wniosków w sprawie przechowywania sera pochodziło z Włoch, które nie są wielkim eksportem tego produktu do Rosji. KE chce zapobiec takiej sytuacji, jaka miała miejsce w przypadku owoców i warzyw, gdzie środki na wsparcie dla rolników szybko się wyczerpały, a prawie 90% zgłoszeń o rekompensaty pochodziło z Polski.
 
Według danych KE dot. Eksportu serów do Rosji w ostatnich latach, rosyjskim embargiem najbardziej dotknięte zostały Finlandia, Łotwa, Litwa i Estonia. Z tych państw pochodziło 75% unijnego wywozu serów do Rosji. Znaczącymi jego dostawcami były także Niemcy, Holandia oraz Polska.
 
KE ustaliła, że limit dopłat do przechowywania sera będzie dotyczył 155 tys. ton, przy czym Włosi w pierwszym tygodniu zgłosili zapotrzebowanie na 74 tys. ton. Dla porównania z Polski wnioski dotyczyły dopłat do jedynych 60 ton.


Tagi:
źródło: