Zaskakująco niska realizacja majowego kontraktu na cukier biały (14-18.04.2014)

W połowie kwietnia wygasł kontrakt terminowy na cukier biały z dostawą na maj 2014 roku na londyńskiej giełdzie towarowej. Realizacja wyniosła jedynie 40 tys. ton - 800 lotów o wartości 17,7 mln dolarów – informuje FAPA/FAMMU.

Zaskakująco niska realizacja majowego kontraktu na cukier biały (14-18.04.2014)
Całość wolumenu przypadła w udziale Louis Dreyfus Commodities. Realizacja jest bardzo mała, a oczekiwano jej na poziomie około 250 tys. ton. Póki co nie znane jest pochodzenie cukru, jaki ma być dostarczony w tym kontrakcie. Tak mała realizacja jest zwykle traktowana jako sygnał prowzrostowy dla cen, gdyż świadczy o niskiej podaży. Może również oznaczać mały popyt.
 
Ostatnie notowanie w kontrakcie majowym wyniosło 442,2 USD/t. Kontrakt sierpniowy, który teraz ma najbliższy termin realizacji, jest notowany dużo wyżej, a dzień po wygaśnięciu majowego kurs zamknięcia wyniósł 470,4 USD/t. W ujęciu tygodniowym notowania cukru białego były stabilne, a po uwzględnieniu zmiany kontraktu zwiększyły się o ponad 3%.
 
Natomiast cukier surowy stracił niecały procent, tym samym spadając do 373 USD/t. W obrębie miesiąca notowania były niższe o 2%, a w relacji rocznej odpowiednio o 5 i 7%. Podwyżka cen cukru białego połączona ze spadkiem surowego sprawiła, że wyraźnie wzrosła premia cukru białego, która aktualnie wynosi prawie 100 USD/t, czyli to więcej o niemal 0,25% w ciągu ostatniego tygodnia.
 
W nadchodzących tygodniach można oczekiwać dość dużej zmienności cen, związanej z niepewnościami co do wysokości zbiorów trzciny cukrowej w Brazylii. Informacje z tego kraju będą kluczowe nie tylko z uwagi na wysokość produkcji, gdyż szacuje się, że może być mniejsza w relacji rocznej ze względu na suszę, która dotknęła uprawy, ale także z powodu projektu podniesienia o 2,5 pp. do 27,5% obowiązkowe progu blendingu bioetanolu w tym kraju, co zwiększy popyt na biopaliwa. To z kolei może ograniczyć podaż trzciny do produkcji cukru.


Tagi:
źródło: