Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Prognozy USDA dla rynku jabłek w Chinach w sezonie 2017/18

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Największym światowym producentem jabłek są Chiny, z udziałem przekraczającym 50% w...

Największym światowym producentem jabłek są Chiny, z udziałem przekraczającym 50% w globalnej produkcji. Wg USDA, tegoroczne zbiory jabłek w Chinach wyniosły 44,5 mln t. W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększyły się o 1%.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zdecydowana większość jabłek w Chinach w bieżącym sezonie, podobnie jak w latach poprzednich, przeznaczona zostanie do konsumpcji bezpośredniej (38,4 mln t). USDA spodziewa się, że do przetwórstwa trafi ok. 5 mln t jabłek, czyli o 9% więcej (400 tys. t) niż w sezonie poprzednim. Mimo że nie wszystkie jabłka przemysłowe zostaną wykorzystane do produkcji zagęszczonego soku jabłkowego, zwiększenie dostaw surowca do przetwórstwa sugeruje również wzrost produkcji koncentratu. Na konferencji China Juice 2017, która odbyła się pod koniec września br., prognozowano produkcję zagęszczonego soku jabłkowego w Chinach w bieżącym sezonie na poziomie ok. 550-600 tys. t. IEG Vu uważa, że może jednak być ona nawet o 100 tys. t wyższa.

Jak zaznacza ekspert Banku BGŻ BNP Paribas, w bieżącym sezonie 2017/18 (lipiec 2017-czerwiec 2018) Chiny prawdopodobnie zaimportują ok. 80 tys. t jabłek, czyli o 14% więcej niż w sezonie poprzednim. Wzrost importu będzie wynikać ze zwiększonego popytu na jabłka wysokiej jakości, ze względu na mniejszą niż zwykle podaż owoców premium na rynku chińskim, będącą konsekwencją suszy. Największymi dostawcami jabłek do Państwa Środka, podobnie jak w latach poprzednich, będą najprawdopodobniej Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia oraz Chile.

Warto zwrócić uwagę na bardzo mały wolumen chińskiego importu jabłek w zestawieniu z wielkością konsumpcji. Podobny wniosek płynie z porównania poziomu chińskiego importu z chociażby wielkością eksportu jabłek ogółem z Polski, szacowanego na ok. 1 mln t w ostatnich sezonach. Mimo że eksport polskich jabłek na rynek chiński zwiększa się, wciąż stanowi ułamek całkowitego wywozu tych owoców z Polski. Wg danych Eurostatu, w 2016 r. eksport jabłek z Polski do Chin wyniósł blisko 261 t, a w okresie styczeń-sierpień 2017 już 809 t.

USDA prognozuje, że eksport jabłek z Chin w bieżącym wyniesie ok. 1,2 mln t, czyli obniży się o 13% w stosunku do rekordowego pod tym względem sezonu 2016/17. Spadek ten będzie wynikał przede wszystkim z wprowadzenia zakazu importu jabłek z Chin przez Indie, które w poprzednich latach były największym odbiorcą jabłek z Chin. Jabłka z Chin są sprzedawane przede wszystkim do krajów Azji Południowo-Wschodniej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek
 • Sytuacja na rynku mrożonych truskawek

  Według prognoz IERiGŻ w sezonie 2017/18 Polska wyeksportuje 91 tys. ton mrożonych truskawek, tj. o ponad 6% mniej r/r, przy produkcji krajowej truskawek ogółem mniejszej o ponad 10% r/r.
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie
 • Mniejsze zbiory zbóż na świecie

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w 2017 r. wyniosły 2,092 mld ton, a więc to o 2,3% mniej niż w rekordowym 2016 r.
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • Zawirowania na rynku soi
 • Zawirowania na rynku soi

  Chiny podały informację o zamiarze nałożenia 25-proc. ceł na szereg amerykańskich produktów, w tym na soję. Gdyby zostały one wprowadzone, miałoby to bardzo duże przełożenie na światowy...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl