| Autor: redakcja1

Polski i unijny rynek truskawek w bieżącym sezonie

Jak podaje portal Foodnews zbiory truskawek w Hiszpanii w bieżącym sezonie są opóźnione, ze względu na niskie temperatury, a także przymrozki, które dotknęły ten kraj w styczniu.

Polski i unijny rynek truskawek w bieżącym sezonie
Hiszpańska organizacja Freshuelva, zrzeszająca producentów truskawek ocenia, że w styczniu br. na rynek hiszpański trafiło o 60% mniej truskawek niż w poprzednim sezonie. Chociaż zbiory truskawek w Hiszpanii przebiegają nieco wolniej, to ich jakość jest dobra, więc wydaje się, że większa ilość tych owoców trafi na rynek owoców świeżych.
 
Niższa podaż truskawek ze strony Hiszpanii stwarza dodatkowe możliwości eksportowe dla krajów Północnej Afryki. Zbiory truskawek w Maroko są na przeciętnym poziomie, w związku z tym egipscy dostawcy mogli podnieść oferowane ceny. Dodatkowo pozycję eksportową Egiptu wspiera mniejsza podaż mrożonych truskawek z Polski na unijnym rynku, a także korzystny kurs dolara amerykańskiego wobec funta egipskiego. Mimo to sytuacja na rynku truskawek jest stabilna i nie są obserwowane znaczne wzrosty cen w relacji rocznej. Może to wynikać między innymi z jakości wczesnej odmiany egipskich owoców, która nie jest wystarczająco dobra.

Eksport truskawek z Polski

Polska jest największym producentem mrożonych truskawek w Unii Europejskiej, dlatego też ma kluczowe znaczenie dla kształtowania się sytuacji na rynku. W pierwszych pięciu miesiącach bieżącego sezonu (lipiec-listopad) z Polski wyeksportowano 42 tys. t mrożonych truskawek, czyli o 10% mniej w stosunku do odpowiedniego okresu poprzedniego roku. Co ciekawe, wynikało to jedynie ze zmniejszenia o 20% wywozu tych mrożonek do krajów trzecich, podczas gdy eksport wewnątrzunijny wzrósł o 1%. Ponadto warto zaznaczyć, że jego wartość zmniejszyła się jedynie o niespełna 2% i wyniosła 53,8 mln EUR.
 
Głównymi odbiorcami mrożonych truskawek z Polski były Niemcy, gdzie trafiło 37% wolumenu eksportu mrożonych truskawek, czyli 15,7 tys. t. Drugim, co do wielkości importerem polskich mrożonek była Holandia, gdzie wyeksportowano 4,1 tys. t tych owoców, czyli o 21% więcej w relacji rocznej.

Zbiory i ceny truskawek

Zbiory truskawek w Polsce w 2016 roku były o ponad 4% niższe niż w 2015 roku i według danych IERiGŻ ukształtowały się na poziomie 196 tys. t. Niska podaż świeżych owoców wspierała ich ceny w skupie. Jak wskazuje Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, średnio za kilogram truskawek odszypułkowanych do mrożenia płacono 3,30 PLN, czyli o 22% więcej w relacji rocznej, natomiast średnia cena truskawek deserowych (bez osłon) wyniosła 4,00 PLN/kg, wobec 3,20 PLN/kg w 2015 roku, co oznacza, że ceny te były o 25% wyższe (r/r).

 

Relatywnie wysokie ceny skupu truskawek kierowanych do przetwórstwa w znajdują odzwierciedlenie w wyższych cenach mrożonek w bieżącym sezonie. Według danych Foodnews w pierwszych ośmiu miesiącach bieżącego sezonu średnie ceny mrożonych truskawek z Polski były o blisko 43% wyższe w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku.


Tagi:
źródło: