| Autor: redakcja

Co z tą Polagrą? – garść historii

POLAGRA – kiedyś jedne targi, obecnie kilka wyspecjalizowanych targowych projektów skierowanych dla branży rolniczej, hodowlanej, ogrodniczej i spożywczej. Dlaczego POLAGRA uległa transformacji i kiedy to nastąpiło? – odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w niniejszej publikacji.

Co z tą Polagrą? – garść historii
Więcej materiałów video znajdziesz na kanale "telewizja rolnicza"POLAGRA była czołowymi europejskimi targami rolno-spożywczymi, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat istnienia mocno zaznaczyły swoją obecność na międzynarodowym rynku targowym.

Udany debiut

 


Odbywająca się w latach 80-tych POLAGRA była drugą największą, po czerwcowych Międzynarodowych Targach Poznańskich, ekspozycją targową prezentującą wszystko, co z rolnictwem i przemysłem rolno-spożywczym jest związane. Pierwsza edycja miała miejsce w 1985 r. w Poznaniu i nosiła nazwę Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze POLAGRA-AGROEXPO (od 1986 r. do 1999 r. nosiła nazwę Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe POLAGRA).


Została zorganizowana przy współpracy z: AGPOL, ANIMEX oraz Centralną Spółdzielnią Ogrodniczo-Pszczelarską. Zakres ówczesnej POLAGRY był bardzo szeroki i obejmował: maszyny i urządzenia do uprawy i hodowli, maszyny i urządzenia dla przemysłu spożywczego, środki chemiczne stosowane w rolnictwie, produkty rolno-spożywcze, nasiona, sadzonki, kwiaty, zwierzęta żywe, pasze. Można było obejrzeć także maszyny i urządzenia dla przemysłu przetwórczego, młynarstwa, piekarstwa, gastronomii, przemysłu mięsnego, mleczarskiego i wiele innych. POLAGRZE towarzyszyła wystawa zwierząt hodowlanych oraz aukcja koni i owiec, pokazy koni w ruchu, pod siodłem i w zaprzęgu.

Prestiżowe targiPOLAGRA szybko stała się największą imprezą wystawienniczą organizowaną w naszym kraju z kilkadziesiąt tysiącami metrów kwadratowych ekspozycji i setkami tysięcy zwiedzającymi. Tym samym dołączyła do ścisłego grona czołowych targów rolniczych i spożywczych w Europie. POLAGRA zdobyła również wyjątkowy prestiż – targi odwiedzali nie tylko przedsiębiorcy zainteresowani prezentowanymi tematami, ale też osobistości ze świata gospodarki i polityki, w tym delegacje resortów rolnictwa z całej Europy. Kolejne lata POLAGRY to jej dynamiczny rozwój.

POLAGRA zmienia się2000 rok – to pierwsza istotna data, jaką warto uwzględnić w transformacji POLAGRY.
Targi te podzielone zostały na dwie specjalistyczne imprezy – Międzynarodowe
Targi Rolnicze POLAGRA-FARM oraz Międzynarodowe Targi Przemysłu Spożywczego POLAGRA-FOOD. Po raz pierwszy targi w tym układzie odbyły
się w dniach 5 – 10 października 2000 roku, aby od roku następnego odbywać
się w dwóch różnych terminach.
Szeroko pojęte rolnictwo, w tym również hodowla zwierzęca, ogrodnictwo i leśnictwo
– tak w skrócie przedstawiała się tematyka targów POLAGRA-FARM. Natomiast maszyny i urządzenia dla przetwórstwa spożywczego i gastronomii, a także artykuły spożywcze to ogólny zakres tematyki targów POLAGRA-FOOD.
Rok 2007 stanowił drugi ważny etap zmian w dawnej POLAGRZE – nastąpił kolejny podział, a tym samym specjalizacja poszczególnych wydarzeń targowych. Z POLAGRY-FARM wyłoniły się: FARMA Międzynarodowe Targi Hodowli, Ogrodnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, AGROPREMIERY Międzynarodowe Targi Mechanizacji Rolnictwa
(późniejsza nazwa to Polagra-PREMIERY) oraz Targi Ogrodnicze GARDENIA, a z POLAGRY-FOOD: POLAGRA-TECH Międzynarodowe Targi Technologii Spożywczych oraz POLAGRA-FOOD Międzynarodowe Targi Wyrobów Spożywczych i Gastronomii. Targom spożywczym towarzyszą targi logistyki i opakowań, naprzemiennie: Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego PAKFOOD oraz Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK.


Wydarzenia towarzyszące targom POLAGRA:

Krajowa Wystawa Ogrodnicza (od 1985 r. do 2008 r., w cyklu
corocznym), organizowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Ogrodnictwa;

Międzynarodowy Salon Techniki Pakowania i Magazynowania TAROPAK (w latach 1987, 1989, 1991, 1993-1995 odbywał się równolegle z POLAGRĄ, później samodzielnie, aby od 2004 r. odbywać
się razem z Polagrą-Food);

Wystawa Zwierząt Hodowlanych (od 1985 r., w cyklu corocznym), organizowana przy współpracy z firmą Animex (od 2002 r. jako Krajowa
Wystawa Zwierząt Hodowlanych organizowana wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi);

Wystawa Opakowań Szklanych (w 2000 r., wydarzenie jednorazowe)
przy współpracy z firmą Witrocer;

Salon Ekologiczny (w 1988 r., wydarzenie jednorazowe);
Międzynarodowy Salon Turystyczny TOUR SALON (odbywał
się równolegle z POLAGRĄ w latach 1989-1992, później samodzielnie).

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!