Konferencja dzierżawców i właścicieli rolnych „Gospodarowanie gruntami rolnymi w Polsce"

Dnia 24 kwietnia 2014 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie miała miejsce konferencja „Gospodarowanie gruntami rolnymi w Polsce", zorganizowana przez Federację Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Konferencja dzierżawców i właścicieli rolnych „Gospodarowanie gruntami rolnymi w Polsce
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele dzierżawców, izb rolniczych, kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, parlamentarzyści, pracownicy Agencji Nieruchomości Rolnych wraz z Prezesem ANR.

Otwierając konferencję, Leszek Dereziński, Prezes Zarządu Federacji podkreślił, że ochrona gruntów rolnych oraz zapewnienie im rolniczego wykorzystania, powinny być podstawowym celem polityki rolnej państwa. Oceniając obecne prawodawstwo dodał, że obowiązujące przepisy są zbyt liberalne i wbrew interesowi państwa pozwalają wyłączać użytki rolne na cele nie związane z rolnictwem. Między innymi w celu zapobieżenia takim zjawiskom Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych wraz z Krajową Radą Izb Rolniczych chcą przedstawić wspólne rozwiązania ustawowe, które będą godziły interesy gospodarstw towarowych i rodzinnych.

Z kolei Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomniał, że zgodnie z obowiązującą ustawą o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa dzierżawa jest pełnoprawną formą gospodarowania nieruchomościami rolnymi z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Dodał również, że w ministerstwie trwają prace nad uregulowaniami, które zabezpieczą polską ziemię po uwolnieniu rynku w maju 2016 roku.

Natomiast prof. dr hab. Henryk Runowski, Kierownik Katedry Ekonomiki i Organizacji Przedsiębiorstw SGGW zauważył, że ziemi rolniczej ubywa a ceny produktów rolnych rosną, stąd rosnące ceny gruntów rolnych w całej Europie. Dodał również, że w Polsce wbrew powszechnemu odczuciu w dyspozycji dużych gospodarstw jest stosunkowo mały odsetek gruntów rolnych bo ok. 27%. Tymczasem w Europie ocenia się, że 70% powierzchni użytków rolnych jest w rękach gospodarstw towarowych.

Stan zagospodarowania Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zadania Agencji na najbliższy okres przedstawił dr Bogdan Podgórski, kierownik Sekcji Analiz i Prognoz w BP ANR. Zwrócił uwagę, że głównymi nabywcami państwowych nieruchomości są dzierżawcy, którzy nabywają grunty rolne w ramach pierwszeństwa w nabyciu. Dzięki temu w ciągu ostatnich 6 lat liczba umów dzierżawy zmniejszyła się 2-krotnie i obecnie wynosi ok. 60 tysięcy. Natomiast w dzierżawie pozostaje niewiele ponad 1,16 mln ha. Zauważył również, że Zasób intensywnie się zmniejsza ponieważ prywatyzacja postępuje w szybkim tempie. Tylko w ubiegłym roku ANR sprzedała prawie 148 tysięcy hektarów, a w roku bieżącym planuje sprzedać kolejne 125 tysięcy hektarów.


Tagi:
źródło: