Kongres Europejskich Rolników 2014

W dniach 6-8 października 2014 r. w Brukseli odbył się Kongres Europejskich Rolników. W wydarzeniu tym uczestniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki. Kongres organizowany jest corocznie przez COPA COGECA. W tym roku poświęcony był Nowej Wspólnej polityce rolnej i rolnictwu rodzinnemu: wzrost i zatrudnienie na obszarach wiejskich.

Kongres Europejskich Rolników 2014

Kongres Europejskich Rolników

Minister Sawicki przedstawił prezentację pt. „Jak zagwarantować wspólnotowy charakter WPR w ramach przyszłych reform”.

- Muszą być spełnione trzy warunki: po pierwsze potrzebujemy więcej europejskiej  solidarności, po drugie mniej narodowych egoizmów, a po trzecie musimy patrzeć na WPR przez pryzmat celów a nie tylko chęci podziału budżetu – to według ministra zagwarantuje wspólnotowy charakter tej jednej z najstarszych wspólnotowych polityk.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że zawsze wsłuchuje się w głos polskich oraz europejskich rolników i uważa, iż wyznaczone 52 lata temu cele WPR są nadal aktualne. Niezbędna jednak jest debata w gronie państw członkowskich, za którą pójdzie pełne respektowanie dokonanych ustaleń.

Minister zwrócił też uwagę na potrzebę wypracowania odpowiednich mechanizmów na wypadek takiego kryzysu jak obecny, spowodowany rosyjskim embargiem.

- Nie możemy się zgadzać na nierówne traktowanie rolników zrzeszonych i niezrzeszonych – podkreślił minister Sawicki dodając, że - jest to szczególnie dotkliwe dla krajów, gdzie poziom zorganizowania jest niski.

Podczas spotkania w Brukseli przywódcy świata rolnego z całej Europy przyjęli ważną deklarację, podkreślając znaczenie unijnych gospodarstw rodzinnych i spółdzielni rolniczych dla pobudzania wzrostu gospodarczego, produkcji wysokiej jakości żywności, wyżywienia świata i ochrony środowiska.

Ostrzegali jednak, podczas Kongresu, w którym wzięło udział ponad 500 osób, że żyją w burzliwych czasach. Ich zdaniem, należy w znacznym stopniu udoskonalić nową wspólną politykę rolną (WPR), m. in poprzez jej uproszczenie i wykorzystanie funduszy kryzysowych, by mogli wypełnić swój potencjał. Aby sprawnie poradzić sobie z kryzysem spowodowanym przez rosyjskie embargo nałożone na unijne produkty rolne, należy na stałe zastosować art. 222 WPR, co pozwoli organizacjom producentów na szybką reakcję.

Deklaracja podkreślająca wielorakie korzyści WPR dla europejskich gospodarstw rodzinnych i spółdzielni oraz sposoby na pełne wykorzystanie ich potencjału gospodarczego


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: