| Autor: redakcja1

Spadek cen żywca wieprzowego w skupie

Jak wynika z informacji MRiRW w trzecim tygodniu września ceny skupu żywca wieprzowego na rynku krajowym odnotowały 3% spadek. W tym samym okresie 2013 r. przeciętna cena była o 18% większa niż obecnie.

Spadek cen żywca wieprzowego w skupie

Ceny żywca wieprzowego

Podobnie przedstawia się sytuacja w porównaniu do 2012 r. Dodatkowo w opinii analityków Banku BGŻ w 2014 roku można było zaobserwować na rynku krajowym relatywnie krótki okres sezonowych zwyżek cen mięsa. W odróżnieniu od lat poprzednich, na początku III kwartału 2014 roku dynamika wzrostów wyhamowała i od lipca ceny systematycznie maleją. Podobna sytuacja ma miejsce na rynkach innych liczących się producentów wieprzowiny w UE.
 
Według danych KE w Niemczech w tygodniu 15-21.09.2014 płacono o 4% mniej niż przed tygodniem, co oznacza spadek o 12% w skali roku, w Holandii przeciętne ceny były niższe o 3% w ciągu tygodnia i o 16% niż rok temu, a w Danii wieprzowina zdrożała o 1%, choć była tańsza o 11% niż w zeszłym roku. Jak wynika z informacji Niemieckiego Stowarzyszenia Hodowców Trzody Chlewnej (ISN), które prowadzi bieżący monitoring poziomu cen, dynamika spadków do końca września będzie wzrastać.
 

Duży wpływ embargo

Spory wpływ aktualną na sytuację na rynku europejskim ma rosyjskie embargo. Brak możliwości eksportu do Rosji powoduje, że konkurencja na globalnym rynku jest coraz większa. Szczególnie dotyczy to krajów azjatyckich, gdzie nadwyżki mięsa, oprócz państw europejskich, próbują lokować najwięksi światowi gracze objęci rosyjskim zakazem, jak choćby Kanada. Mając na uwadze, że rynek krajowy jest silnie powiązany z rynkiem unijnym, w tym głównie z niemieckim i duńskim. W opinii ekspertów Banku BGŻ także w Polsce można spodziewać się dalszych obniżek cen.
 


Tagi:
źródło: