| Autor: redakcja1

Wzrost cen na rynku wieprzowiny (czerwiec 2015)

W czerwcu 2015 roku ceny wieprzowiny zwiększyły się w 22 krajach Unii, a zmalały w 6 pozostałych. Przeciętna cena reprezentatywna wieprzowiny (kl. E) dla całej UE kształtowała się w tym czasie w granicy 146,61 EUR za 100 kg, a zatem była o 3,2% większa niż w maju 2015 r., ale jednocześnie pozostawała o 14,2% mniejsza od ceny z czerwca 2014 r. - podaje FAMMU/FAPA.

Wzrost cen na rynku wieprzowiny (czerwiec 2015)

Ceny wieprzowiny w UE

W czerwcu br. największą miesięczną dynamikę zwyżki cen wśród krajów Wspólnoty zanotowano w Czechach o 5,1%, Węgrzech o 5,1%, Holandii o 4,9%, Rumunii o 4,7%, Portugalii o 4,3%, Francji o 4,2%, Luksemburgu o 4,1%, Hiszpanii o 3,9%, Irlandii o 3,7%, Austrii o 3,5%, Słowenii o 3,4%, Niemczech o 3,4%, Cyprze o 3,4%, Polsce o 3,4%, Belgii o 2,9%, Grecji o 2,7% oraz w Szwecji o 2,3%. Największe miesięczne tempo spadku cen odnotowano z kolei na Łotwie o 3,9%, Bułgarii o 3,2%, Finlandii o 1,9% oraz w Estonii o 0,7%.

 

W Polsce przeciętna cena reprezentatywna wieprzowiny w czerwcu br. kształtowała się w granicy 144,29 EUR za 100 kg, a zatem była o 15,7% mniejsza niż przed rokiem. Tym samym była ona równocześnie o 1,6% niższa od średniej ceny reprezentacyjnej dla całej Wspólnoty. Cena wieprzowiny notowana w naszym kraju w czerwcu br. przewyższała o 6,1% przeciętną cenę tego gatunku mięsa w Danii, a w odniesieniu do ceny wieprzowiny w Niemczech była o 4,7% niższa. Pod koniec czerwca br. ceny wieprzowiny w krajach UE zaczęły ponownie maleć. Podobnie było na początku lipca br.

 

Zniżka ta skłoniła niektóre kraje Wspólnoty, na prośbę Austrii, poparty przez Danię, Węgry, Francję, oraz Belgię do wnioskowania do Komisji Europejskiej (KE) o ponowne uruchomienie programu prywatnego magazynowania wieprzowiny, który zamknięto z początkiem maja br. W odpowiedzi KE stwierdziła, że instrument ten nie pomógł w odbudowie cen na rynku Unii, przez co nie powinien być nadużywany. Poza tym postulowano również do Komisji o rozpoczęcie rozmów z Rosją w odniesieniu do zniesienia embargo na eksport tych towarów, które nie znajdują się na liście przedłużonego zakazu do 6 sierpnia 2016 r., czyli podrobów i bekonu.

 

Jak przyznała KE, sektor powinien znaleźć nowy poziom rynkowy, a bieżące trudności należy łączyć z produkcją, która notuje wzrost o 5% w I kwartale br. niż z brakiem dostępu do rynku rosyjskiego. Wywóz unijnej wieprzowiny do rynków azjatyckich jak Chiny, Filipiny, Korea Płd., Japonia, które zastąpiły Rosję, rozwija się pomyślnie. Sprzyja temu korzystny poziom kursu walutowego - informuje FAMMU/FAPA.



Tagi:
źródło: