| Autor: redakcja1

W najbliższych miesiącach można spodziewać się poprawy rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej

W październiku 2016 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej pogorszyły się w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale były dużo lepsze niż przed rokiem o tej porze.

W najbliższych miesiącach można spodziewać się poprawy rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej

Koniunktura w rolnictwie

Syntetyczny wskaźnik koniunktury w rolnictwie (SWKR) zmalał o 0,4 pkt. proc. do 100,2 punktu, ale był o 0,7 pkt. proc. większy niż w październiku 2015 r. Zadecydowało o tym tylko pogorszenie wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu. Wyrównany wskaźnik potencjalnego popytu zmniejszył o 0,9 pkt. proc. do 99,9 punktu, a więc do najniższego poziomu w ostatnich sześciu miesiącach.
 
Był on jednak o 0,2 pkt. proc. większy niż w październiku 2015 r. Na obniżce wskaźnika potencjalnego popytu zaważyło głównie zmniejszenie wyrównanego indeksu sprzedaży przemysłu spożywczego o 1,8 pkt. proc. do 100,4 punktu, pod wpływem przeniesienia efektów spadku sprzedaży w kwietniu i w lipcu br. Pewien wpływ wywarło minimalne zmniejszenie obrotów handlu zagranicznego.
 
Wyrównany wskaźnik nożyc cen podniósł się w analizowanym miesiącu o 0,2 pkt proc. do 100,6 punktu i był nie tylko najwyższy w ostatnich sześciu miesiącach, ale o 1,4 pkt. proc. przewyższał poziom z października 2015 r. Wpłynęły na to wrześniowe zwyżki cen skupu większości zbóż o 2,1-2,9% - pszenica, żyto do 13% - jęczmień. Wyjątkiem była kukurydza, której ceny zmalały o prawie 21% pod wpływem pojawienia się w obrocie ziarna z nowych zbiorów. Znacząco spadły również ceny skupu ziemniaków o 17,6%.
 
Ceny skupu mleka po wielu miesiącach spadków podniosły się po raz drugi z rzędu o 6,6%, przy stabilizacji cen skupu bydła i nieznacznym obniżeniu cen skupu trzody chlewnej. Sporo, bo o 5% spadły we wrześniu ceny skupu drobiu, które zniosły dużą część zwyżek, jakie miały miejsce w poprzednich czterech miesiącach - stwierdza Jadwiga Seremak-Bulge w listopadowym wydaniu Rynku Rolnego.
 
We wrześniu wzrost cen skupu podstawowych surowców rolniczych został zrównoważony zniżkami, a bieżący wskaźnik zmian cen skupu wyniósł 100,0 punktów, a wyrównany wskaźnik zmian cen skupu wzrósł w październiku do 100,5 punktu. Towarzyszyło temu zwiększenie wyrównanego wskaźnika zmian cen środków produkcji o 0,1 pkt. proc. do 100,0 punktów.
 
Zmiany cen jakie dokonały się w ciągu trzech kwartałów 2016 r. w porównaniu z grudniem 2015 r. były korzystne dla rolnictwa i zdecydowanie lepsze niż przed rokiem o tej porze. Ceny koszyka skupu zwiększyły się w tym czasie o 1,4 pkt. proc., w trakcie gdy ceny środków produkcji zmalały o 1,2 pkt. proc. W konsekwencji skumulowany wskaźnik nożyc cen we wrześniu 2016 r. wyniósł podobnie jak przed miesiącem 102,5 punktu, podczas gdy przed rokiem wynosił tylko 97,6 punktu.
 
W ocenie  Jadwigi Seremak-Bulge, w najbliższych miesiącach można spodziewać się niewielkiej poprawy rynkowych uwarunkowań produkcji rolniczej. Sprzyjać temu powinien rosnący popyt na żywność, pod wpływem lepszej sytuacji na rynku pracy i wzrostu dochodów, poprawa koniunktury na światowym rynku mleka, a także sezonowe spadki podaży większości produktów zwierzęcych.


Tagi:
źródło: